czwartek, 4 maja 2017

Script Pro 2017 dla "We własnej osobie"


Dobiegła końca kolejna odsłona konkursu scenariuszowego Script Pro. Edycję 2017 wygrał projekt zatytułowany "We własnej osobie", którego autorami są Arek Biedrzycki i Bartłomiej Konarski. Druga nagroda powędrowała do Jakuba Stożka za tekst "Próba matki", z kolei Mika Dunin i Kinga Dębska – autorki scenariusza "Zabawa, zabawa" – otrzymały trzecią nagrodę.

Jak czytam w informacji prasowej. Jury pod przewodnictwem Anny Waśniewskiej-Gill (wraz z nią laureatów wybrali Kinga Gałuszka, Krzysztof Rak oraz Maciej Sobieszczański) pozytywnie zaskoczyły niespotykane do tej pory prace futurystyczne ukazujące współczesne lęki dotyczące zaniku głębszych więzi międzyludzkich, rozprawiające się z terrorem szczęśliwości i idealnego życia, czy komentujące zatracanie się w dążeniu do fizycznego piękna.

Tegoroczni zwycięzcy – Arek Biedrzycki i Bartłomiej Konarski – otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych ufundowaną przez Canal+. – To, co od dawna nam się wydawało fajne i filmowe, okazało się pozytywnie zweryfikowane przez rzeczywistość, co bardzo nas cieszy – mówili tuż po ogłoszeniu wyników Biedrzycki i Konarski.

Scenariusz ich autorstwa "We własnej osobie" to inspirowana faktami historia niezwykłej kariery szpiegowskiej młodego nauczyciela. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1973-1983. Zmanipulowany przez służby wywiadowcze Marek – zdolny germanista, wykorzystuje tożsamość Jana – prostego robotnika i wyjeżdża do RFN, by tam odnaleźć jego prawdziwą matkę – wysiedloną z Polski Niemkę, żonę oficera Wehrmachtu. Jak zapewniają twórcy, to poruszająca opowieść o dwojgu ludzi żyjących jednym życiem i o systemie bezwstydnie sięgającym po wszystko, co przynależne jednostce – w tym jej tożsamość.