czwartek, 11 maja 2017

Najlepsze filmy w kinach w USA. Są Polacy!

Wszystkie nieprzespane noce
Dwie polskie produkcje znalazły się liście najlepszych filmów prezentowanych w amerykańskich kinach w 2017 roku. To znaczące wyróżnienie dla „Wszystkich nieprzespanych nocy” i „Córek dancingu”. Cieszymy się! Ciekawe, jak wyglądała będzie ta lista na końcu roku i czy polskie filmy będą na niej ciągle obecne.

Zestawienie pojawiło się na IndieWire, które ma wyraźną słabość do polskiego kina i zauważa nasze filmowe osiągnięcia już od długiego czasu. Dziesięcioro dziennikarzy pracujących dla tej strony internetowej wypowiedziało się na temat najlepszych filmów prezentowanych w amerykańskich kinach w 2017 roku. Jest ambitnie, bo też takie kino IndieWire lubi najbardziej. Warunkiem dostania się na listę była kinowa dystrybucja w USA, ale nie brano pod uwagę filmów znajdujących się na platformach streamingowych. Nie kwalifikowały się też filmy z sezonu nagród, które premiery miały w 2016 roku.

Na czele listy najlepszych filmów 2016 roku znalazł się „Get Out” (w Polsce znany jako „Uciekaj!”), bardzo nietypowy thriller/horror budzący szczególne emocje za oceanem, ale też – co ważne – odnoszący tam wielki sukces kasowy. Na drugim miejscu uplasował się „Personal Shopper”, trochę dramat, trochę film o duchach z Kristen Stewart w głównej roli. Pokazywany w Cannes film został tam przyjęty bardzo chłodno, także w polskiej prasie ciężko znaleźć entuzjastyczne opinie, a tymczasem za oceanem film zyskał spore uznanie. I w końcu miejsce trzecie, czyli bardzo przeze mnie wyczekiwany „Lost City of Z”.

Tuż za czołową trójką znalazły się nasze „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, które mimo niewielkiej dystrybucji zostały zauważone za oceanem i zyskały wielkie uznanie krytyków. I pomyśleć, że w naszym kraju film nie spotkał się z takim zachwytem, bo choć ma on swoich fanów, to jednak nie udało się wokół filmu stworzyć „wydarzenia”, na które chodziłby tłumy. Podobnie było z „Córkami dancingu”, które w polskich kinach przepadły, ale które w USA spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i ostatecznie znalazły się na 14 miejscu zestawienia IndieWire.

Lista najlepszych filmów 2017 roku jest różnorodna i bardzo ciekawie. Jest tutaj bardzo intrygujący „Colossal”, jest też komercyjny „Logan”, znalazły się tutaj „Martwe wody”, „Lego Batman. Film”, „Śmierć Ludwika XIV”, „Free Fire” i „Mr. Gaga”.

Oto całe to zestawienie (w oryginale):

1. “Get Out”

2. “Personal Shopper”

3. “Lost City of Z”

4. “All These Sleepless Nights”

5. “Colossal”

5. “Graduation”

5. “Logan”

5. “Raw”

6. “Kedi”

7. “Slack Bay”

8. “Risk”

9. “A Quiet Passion”

9 “I Am Michael”

9 “One Week and a Day”

9 “Kiki”

10 “After the Storm”

10 “Staying Vertical”

11 “The Lure”

11 “Catfight”

12 “Donald Cried”

12 “Starless Dreams”

13 “I don’t feel at home in this world anymore”

14 “A Cure for Wellness”

14 “Before I Fall”

14 “Cries From Syria”

14 “John Wick Chapter 2”

14 “Lego Batman”

14 “Mr. Gaga”

14 “Life”

15. “Free Fire”

16. “Land of Mine”

16. “My Entire High School Sinking Into the Sea”

16. “The Death of Louie XIV”

16. “Le Parc”

16. “The Sense of an Ending”

17. “Behemoth”

17. “Dark Night”

17. “Suntan”

17. “The Happiest Day in the Life of Olli Maki”

18. “Kong: Skull Island”

19. “All This Panic”

20. “Neal Brennan: 3 Mics”

21. “Norman”

21. “Song to Song”

21. “The Devil’s Candy”

21. “Your Name”