czwartek, 4 maja 2017

Polka wśród najlepszych animatorów


Variety przygotowało listę twórców filmów animowanych, których kariery należy obserwować. Wśród wyróżnionych znalazła się Dorota Kobiela, współautorka filmu animowanego „Twój Vincent”.

Jak podaje PISF Dorota Kobiela to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, studiowała także reżyserię w Szkole Wajdy. Reżyserka krótkometrażowych filmów animowanych - m.in. "Serce na dłoni" (2006) i "Mały listonosz" (2011) - ten ostatni tytuł przyniósł jej nagrody na festiwalach w Los Angeles, Liege i Barcelonie. "Twój Vincent" to jej pełnometrażowy debiut animowany.

"Twój Vincent" (Loving Vincent) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film "Piotruś i Wilk"). Film jest produkowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas MFF w Annecy. "Twój Vincent" został sprzedany już do ponad 100 krajów na całym świecie. Film zobaczą widzowie m.in. we Francji, Chinach, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Japonii, Tajlandii, Kolumbii, Indiach, Rosji czy Brazylii. [na podstawie pisf.pl]

Na liście Variety 10 Animators to Watch znaleźli się także:

Arthur de Pins – autor „Zombillenium”
Megan Nicole Dong – odpowiedzialna za “Pinky Malinky”
Kirsten Lepore - “Hi Stranger”
Kira Lehtomaki - “Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2”
Dave Mullins - “Lou”
Julia Pott - “Summer Camp Island”
Carlos Puertolas - “Boss Baby”
Dana Terrace - “DuckTales”
Nora Twomey - “The Breadwinner”

Wśród 10 twórców animacji, aż sześcioro z nich to kobiety.