niedziela, 28 maja 2017

„Piraci z Karaibów” w USA słabo, ale na świecie…


[BOX OFFICE] Disney zalicza wpadkę w amerykańskich kinach i w dodatku kolejny sequel za oceanem nie sprzedaje się dobrze. W ten weekend publiczność za oceanem odwróciła się od filmu „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”. Johnny Depp ponownie zawiódł.

Piąty film z serii „Piraci z Karaibów” w USA przyniósł w weekend 62,2 mln dolarów. To słabe osiągnięcie, biorąc pod uwagę budżet filmu, który wyniósł 230 mln dolarów. Mimo wszystko, wystarczyło do zajęcia pierwszego miejsca w amerykańskim box office. W porównaniu z poprzednimi częściami otwarcie nowego odcinka tej serii nie jest dobre. Pierwszy film z serii wystartował słabiej, bo zarobił jedynie 46 mln dolarów, ale dzięki świetnemu przyjęciu stał się hitem. Kolejne części startowały zarabiając 135,6 mln dolarów („Skrzynia umarlaka”), 114,7 mln dolarów („Na krańcu świata”), 90 mln dolarów („Na nieznanych wodach”). Trwa więc zniżka zainteresowania tematem w USA.

Sytuację filmu „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” ratuje rynek międzynarodowy. Trzydniowe otwarcie szacuje się na 208 mln dolarów. Globalnie więc osiągnięcie filmu to 270,6 mln dolarów. Za kilka dni cała seria zaliczy na swoim koncie 4 miliardy dolarów wpływów. To jedna z najpopularniejszych serii w historii kina, a to może oznaczać, że temat będzie kontynuowany.

I jeszcze jedna duża wakacyjna premiera. Kinowa wersja „Słonecznego patrolu” przyniosła 18,1 mln dolarów. Klapa! I jakoś mnie to nie smuci. Są bowiem tematy, których nie warto dotykać. W tym roku powrót do klasycznych tematów nie okazał się przesadnie opłacalny, a porażki poniosły: “Ghost in the Shell”, “Rings”, “XXX: The Return of Xander Cage” i “Monster Trucks”.

„Obcy: Przymierze” stracił ponad 70 procent zainteresowania w USA. Wpływy wyniosły 10,5 mln dolarów, a po 10 dniach wynik ten wynosi 57 mln dolarów. Nieco lepiej sytuacja wygląda poza USA. Większą klęskę poniósł „Król Artur: Legenda miecza”, który po trzech tygodniach w USA przyniósł 33 mln dolarów, przy 175 mln dolarów budżetu.

A „Piękna i Bestia” w ten weekend przyniosła w USA 500 mln dolarów wpływów. Lepiej w USA sprzedało się tylko siedem filmów:

1. Star Wars: The Force Awakens - 936,6 mln dolarów
2. Avatar - 760,5 mln dolarów
3. Titanic - 658,6 mln dolarów
4. Jurassic World - 652,2 mln dolarów
5. The Avengers - 623,3 mln dolarów
6. The Dark Knight - 534,8 mln dolarów
7. Rogue One: A Star Wars Story - 532,1 mln dolarów