środa, 31 maja 2017

Producent „Dwóch Koron” o sytuacji w Cannes


Producent i reżyser filmu „Dwie Korony” przedstawił swoją wersję wydarzeń związanych z pokazem tego przedsięwzięcia podczas festiwalu w Cannes.

Najpierw tło wydarzeń. „Dwie Korony” trafiły na targi towarzyszące festiwalowi w Cannes. Wiadomości TVP powołując się na informację prasową odnotowały sukces filmu podczas tego wydarzenia. Podkreślano w niej, że to jedyny nowy polski film pełnometrażowy pokazywany podczas tej imprezy.

Oto jak pisze o tej sprawie portal Wirtualnemedia.pl

Michał Kondrat, producent i reżyser „Dwóch Koron”, odniósł się do tego w komunikacie przesłanym w środę portalowi Wirtualnemedia.pl. - Z przykrością odnotowuję fakt, iż „Tygodnik Powszechny” i Polski Instytut Sztuki Filmowej rozpowszechniają nieprawdziwe informacje nt. obecności polskich produkcji podczas festiwalu. Z naszych informacji wynika, że film „Dwie Korony” był jedyną polską, nową, pełnometrażową produkcją pokazaną podczas Festiwalu na Marche du Film. Wszystkie inne tytuły, o których pisze PISF i „Tygodnik Powszechny” to koprodukcje międzynarodowe, gdzie często udział polski jest niewielki lub filmy, które miały już swoje premiery na poprzednich targach czy festiwalach - stwierdził Kondrat.

Według niego zorganizowanie światowej premiery „Dwóch Koron” podczas festiwalu w Cannes przyniosło świetle rezultaty. - Film został dobrze przyjęty i zaowocował zapytaniami w sprawie możliwości zakupu licencji na inne rynki. Na tę chwilę otrzymaliśmy już kilka ofert zagranicznych na zakup praw do emisji filmu i prowadzimy rozmowy na temat dystrybucji na kolejne kraje. Uważam więc, że już teraz możemy mówić o sukcesie! I o tym poinformowały „Wiadomości” TVP - podkreślił producent.

Zapewnił, że w żadnym komunikacie przekazywanym mediom przez agencję enterPR, nie podawano, że film startuje w konkursie, a tylko - że jego światowa premiera odbędzie się podczas festiwalu w Cannes. - Film został zaprezentowany na Marche du Film, które są spójną częścią Festiwalu Filmowego w Cannes - zaznaczył Michał Kondrat. - Insynuacje, że informowaliśmy, iż film startuje w konkursie są nieprawdziwe i mają na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej. Zdaje się, że PISF nie jest w komfortowej sytuacji i nie potrafi wytłumaczyć swoich wcześniejszych komunikatów. Na pytania dziennikarzy dotyczących polskich produkcji prezentowanych podczas festiwalu w Cannes podaje jedynie tytuły międzynarodowych koprodukcji - napisał Kondrat. - Stwierdzam więc, że komunikat, rozpowszechniany przez firmę enterPR, o tym, że „Dwie Korony” są jedyną nową polską (100 proc. kapitału polskiego), pełnometrażową produkcją pokazywaną premierowo w Cannes, jest prawdziwy, jednak został przeinaczony i zmanipulowany przez „Tygodnik Powszechny”, a potem inne media - ocenił producent filmu.

Film pojawi się w kinach jesienią 2017 roku.