czwartek, 4 maja 2017

Todd Haynes mierzy w Oscary

Julianne Moore na planie filmu
Nie udało się z „Carol”, ale wielbiciele kina Todda Haynesa nie tracą nadziei. Amazon Studios ustawił datę premiery nowego filmu tego twórcy na jesień tego roku, co oznacza, że „Wonderstruck” będzie rywalizował o Oscary i inne nagrody podsumowujące sezon filmowy za oceanem.

Najpierw jednak przed filmem Todda Haynesa zmagania o Złotą Palmę w Cannes, gdzie film będzie miał swoją światową premierę. Później „Wonderstruck” trafi do kin za oceanem. 20 października prezentowany będzie w wąskiej dystrybucji, a w połowie listopada trafi do większej liczby amerykańskich kin.

„Wonderstruck” to ponowne spotkanie Todda Haynesa z Julianne Moore, które wcześniej zaowocowało filmami „Safe” oraz „Daleko od nieba”. W obsadzie filmu są też Michelle Williams, Amy Hargreaves i Oakes Fegley.

„Wonderstruck” to adaptacja powieści pod tym samym tytułem, której autorem jest Brian Selznick. Akcja opowieści rozgrywa się w dwóch różnych okresach czasu. W 1927 roku i w 1977 roku. W pierwszej historii młoda dziewczyna ucieka z domu w New Jersey, aby spotkać swoją idolkę Lillian Mayhew (Moore). W drugiej Ben ucieka do Nowego Jorku, aby odnaleźć dawno zaginionego ojca.

Poprzedni film Todda Haynesa zatytułowany „Carol” także miał premierę na festiwalu w Cannes i zdobył potem sześć nominacji do Oscara.

Dla Amazona „Wonderstruck” to szósty film, którego podejmuje się dystrybucji. Największym sukcesem była jak do tej pory prezentacja filmu „Manchester by the Sea”, który zdobył dwa Oscary i zarobił prawie 50 milionów dolarów. Amazon wziął pod swoje skrzydła także „Love & Friendship” oraz „Chi-Raq”, a wkrótce pokaże widzom sfinansowane przez siebie „The Wall” Douga Limana i “The Only Living Boy in New York” Marca Webba.