wtorek, 10 stycznia 2017

Jan P. Matuszyński z Paszportem Polityki


Jan P. Matuszyński otrzymał tegoroczny Paszport Polityki w kategorii Film. Twórca ten zadebiutował w zeszłym roku filmem „Ostatnia rodzina”. Pozostałe nominacje otrzymali Bartosz M. Kowalski i Tomasz Wasilewski.

W oficjalnym komunikacie czytam:

Paszport POLITYKI otrzymał Jan P. Matuszyński. Nagroda za „Ostatnią Rodzinę”, najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról.

Urodzony w 1984 r. Matuszyński kinem zainteresował się w wieku czterech lat i za klasykami powtarza, że film to życie, z którego wycięto nudę. Bohaterami jego dokumentów – jak „Deep Love” czy „Niebo” – są podejmujący trudne wyzwania ludzie z pasją. Wyróżniona w Locarno i obsypana nagrodami w Gdyni fabuła „Ostatnia Rodzina” to najdojrzalszy, ale i najbardziej ryzykowny polski debiut ostatnich lat. Historia Beksińskich została bowiem zdokumentowana przez nich samych i wielokrotnie opisana. Film Matuszyńskiego świetnie pokazuje te rodzinne relacje.

Pozostali laureaci nagród na www.polityka.pl