sobota, 7 stycznia 2017

Dla kogo Złote Globy? „Spór w kinie” typuje


Z niedzieli na poniedziałek rozdane zostaną Złote Globy, nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA). To najważniejsze obok Oscarów wyróżnienia w Hollywood. Kto w tym roku zdominuje Złote Globy? Jedną laureatkę już znamy, to Meryl Streep, ale faworytów jest znacznie więcej. Oto moje typy dotyczące Złotych Globów 2017.

Złote Globy rozdane zostaną po raz 74. W gronie około stu członków organizacji przyznającej nagrody znajduje się przedstawicielka Polski, pani Yola Czaderska-Hayek. Pamiętajmy Złote Globy to nie są Oscary i zdecydowanie obie organizacje się różnią, nie tylko liczbą członków. Obie nagrody więcej dzieli niż łączy, ale faktem jest, że obie grupy poruszają się wśród tych samych filmów i twórców. Różnice są jednak dość czytelne i na przykład w tym roku dość zaskakująco Globy nie dostrzegły „Milczenia” Martina Scorsese, którego Akademia na pewno w jakiś sposób doceni. Tych różnic będzie znacznie więcej, ale faworyci będą ci sami. Złote Globy zdecydowanie też wskażą na faworytów Oscarów, choć jak przed rokiem dojść może do rozbieżności gdy Glob dla dramatu otrzymała „Zjawa”, a Oscara „Spotlight”. Warto jednak pamiętać, że w ostatnich 68 latach 35 zdobywców Złotego Globu w kategorii Dramat i 13 laureatów w kategorii Musical/Komedia otrzymywało potem Oscara dla najlepszego filmu. I tylko 22 zdobywców Złotych Globów nie powtórzyło potem swojego oscarowego sukcesu. Po raz ostatni podwójny laureat Globu i Oscara miał miejsce w 2014 roku kiedy triumfował „12 Years a Slave”. W ostatnich dwóch latach gusta obu organizacji się rozmijały, ale coś czuję, że w tym roku ponownie się spotkają.

Złote Globy nie doceniają aspektów technicznych w filmach, za to dużą część swoich nagród przyznają produkcjom telewizyjnym i tutaj zdecydowanie nie mają konkurencji w sezonie nagród. Druga znacząca telewizyjna nagroda to dopiero Emmy, a te przyznawane są we wrześniu. Jeśli więc gdzieś Globy zyskać mogą przewagę i uznanie za swoje wybory, to właśnie doceniając najlepsze seriale i grających w nich aktorów.

Przypatrzmy się kilku liczbom związanym ze Złotymi Globami 2017. Co najmniej jedną nominację otrzymały 34 filmy, w tym 17 więcej niż jedną. Najwięcej nominacji zdobyły: „La La Land” (7), „Moonlight” (6) i „Manchester by the Sea” (5). Za swoje kreacje nominowano 71 wykonawców w 14 kategoriach (w jednej z kategorii znalazło się sześciu kandydatów). W tym roku zauważalna jest obecność aktorów i aktorek spoza granic USA, ale o ugruntowanej pozycji w Hollywood. W sumie to 17 nazwisk, co stanowi 23,9 procent wszystkich nominowanych w aktorskich kategoriach. Są w tym gronie urodzeni we Francji (Isabelle Huppert), Meksyku (Gael García Bernal), Australii (Nicole Kidman), Walii (Matthew Rhys). Jest też trójka aktorów pochodzenia Irlandzkiego, w tym Ruth Hegga, pochodzenia irlandzko-etiopskiego.

Wśród wszystkich nominowanych aktorów 27 osób zdobyło jeden lub więcej Globów. 16 aktorów nominowanych było wcześniej, a swoje pierwsze nominacje otrzymało 28 wykonawców. Wśród nominowanych największą gwiazdą jest oczywiście Meryl Streep, która zdobyła swoją 30 nominację do Globów, a ośmiokrotnie zdobywała tę nagrodę. W tym roku Streep otrzyma nagrodę im. Cecila’a B. DeMille’a za całokształt twórczości. Do Meryl Streep należy też tytuł najstarszej aktorki nominowanej do Globów w tym roku (67 lat). Najmłodszą jest 20-letnia Hailee Steinfeld, doceniona za  “The Edge of Seventeen”. Wśród aktorów telewizyjnych najstarszym jest Nick Nolte liczący sobie 76 lat. Tyle liczby, a teraz…

Przegląd kategorii i komentarz do każdej z nich:

NAJLEPSZY FILM - DRAMAT
Hacksaw Ridge / Przełęcz ocalonych
Hell or High Water / Aż do piekła
Lion / Lios. Droga do domu
Manchester by the Sea
Moonlight

Rywalizacja o Złoty Glob w tej kategorii rozegra się pomiędzy „Manchester by the Sea” i „Moonlight”, a niespodziankę sprawić może „Przełęcz ocalonych”. Ze względu na swoje wartości społeczne i wydźwięk wygrać może skromny film o czarnoskórych bohaterach, ale rodzinny dramat budzi dziś więcej emocji. A może jednak Mel Gibson…
ZŁOTY GLOB: Manchester by the Sea
Powinien wygrać: Przełęcz ocalonych

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM
Amy Adams - Arrival / Nowy początek
Jessica Chastian - Miss Sloane
Ruth Negga - Loving
Natalie Portman - Jackie
Isabelle Huppert - Elle

Zdecydowanie bardzo silna kategoria. Rywalizacja o nagrody rozegra się pomiędzy Natalie Portman i Isabelle Huppert. Pierwsza z nich wcieliła się przekonująco w rolę Jackie Kennedy, a druga to wcześniej niedoceniana gwiazda światowego kina, która zdecydowanie zasłużyła na Glob a potem Oscara. Globy często otrzymują jednak gwiazdy zdecydowanie bardziej „lśniące” w mediach.
ZŁOTY GLOB: Natalie Portman - Jackie
Powinna wygrać: Isabelle Huppert - Elle

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM
Casey Affleck - Manchester by the Sea
Joel Edgerton - Loving
Andrew Garfield - Hacksaw Ridge
Viggo Mortensen - Captain Fantastic
Denzel Washington – Fences

I tutaj są dwaj zdecydowani faworyci. To Casey Affleck i Denzel Washington. Gdyby dziś wskazywać na faworyta to byłby to Affleck, za którym stoi bardziej doceniany film. Denzel Washington przed rokiem otrzymał Nagrodę im. Cecile’a B. DeMille’a, co nieco osłabia jego szansę. W dodatku o roli Afflecka pisze się znacznie więcej i już dziś stawia się go w gronie oscarowych faworytów.
ZŁOTY GLOB: Casey Affleck - Manchester by the Sea
Powinien wygrać: Casey Affleck - Manchester by the Sea

NAJLEPSZY FILM – MUSICAL LUB KOMEDIA
20th Century Women
Deadpool
Florence Foster Jenkins / Boska Florence
La La Land
Sing Street

To zdecydowanie najłatwiejsza z tegorocznych kategorii. Nic nie odbierze nagrody filmowi „La La Land”, który zmierza dziś wprost po Oscara. Za tą udaną musicalową produkcją przemawia wiele argumentów, jak gatunek, miejsce akcji, wielki urok, młodość reżysera, dobór aktorów, umiejętne połączenie wielu filmowych elementów.
ZŁOTY GLOB: La La Land
Powinien wygrać: La La Land

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE – MUSICAL LUB KOMEDIA
Annette Bening - 20th Century Women
Lily Collins - Rules Don't Apply
Hailee Steinfeld - The Edge of Seventeen
Emma Stone - La La Land
Meryl Streep - Florence Foster Jenkins

Mimo nominacji dla Meryl Streep tegoroczny Złoty Glob otrzyma znacznie młodsza i bardzo dziś popularna Emma Stone. Każde inne rozwiązanie będzie sensacją.
ZŁOTY GLOB: Emma Stone - La La Land
Powinna wygrać: Emma Stone - La La Land

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE – MUSICAL LUB KOMEDIA
Colin Farrell - The Lobster
Ryan Gosling - La La Land
Hugh Grant - Florence Foster Jenkins
Jonah Hill - War Dogs
Ryan Reynolds - Deadpool

Nagrodę otrzyma Ryan, pytanie który? I tutaj zdecydowanym faworytem jest gwiazda musicalu „La La Land”, choć Ryan Gosling nie będzie miał tak łatwej drogi do zwycięstwa. Jego głównym konkurentem jest bowiem Ryan Reynolds, który znakomicie wypadł w komiksowej roli. I właśnie ta komiksowość może mu zaszkodzić w wygranej, w dodatku aktor fajnie grając swoją postać bardzo często skrywany jest za maską. Złoty Glob pójdzie więc w ręce aktora, który na planie świetnie: występuje, śpiewa, gra na fortepianie. I w dodatku jest uwielbiany i już dawno na nagrodę zasłużył. Mój ulubiony aktor z tego grona? Cóż, uwielbiam „Lobstera”.
ZŁOTY GLOB: Ryan Gosling - La La Land
Powinien wygrać: Colin Farrell - The Lobster

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W FILMIE
Viola Davis - Fences
Naomie Harris - Moonlight
Nicole Kidman - Lion
Octavia Spencer - Hidden Figures
Michelle Williams - Manchester by the Sea

Zdecydowanie jedna z trudniejszych kategorii, w której o nagrodę najbardziej rywalizują aż trzy aktorki. W moim odczuciu faworytkami są: Viola Davis, Naomie Harris i Michelle Williams. Te dwie ostatnie reprezentują dwa główne faworyzowane filmy, obie role zyskały już wiele pochlebnych opinii i nagród. Sercem jestem za Harris (rola mocna, krzykliwa, głęboka), Williams ma tutaj silną pozycję, ale to Viola Davis będzie zapewne cieszyła się z nagrody.
ZŁOTY GLOB: Viola Davis - Fences
Powinna wygrać: Naomie Harris - Moonlight

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W FILMIE
Mahershala Ali - Moonlight
Jeff Bridges - Hell or High Water
Simon Helberg - Florence Foster Jenkins
Dev Patel - Lion
Aaron Taylor-Johnson - Nocturnal Animals

W tej kategorii sprawa wydaje się zdecydowanie bardziej przejrzysta. I choć rola jakoś specjalnie mnie nie zachwyciła, to jednak dostrzegam bardzo mocną pozycję Mahershala Aliego do otrzymania tej nagrody. Zdobędzie ją także za aktorski dorobek, udział w wielu kinowych i telewizyjnych przedsięwzięciach. Lubię bardzo rolę Deva Patela w „Lion”.
ZŁOTY GLOB: Mahershala Ali - Moonlight
Powinien wygrać: Mahershala Ali - Moonlight

NAJLEPSZY REŻYSER
Damien Chazelle - La La Land
Tom Ford - Nocturnal Animals / Zwierzęta nocy
Mel Gibson - Hacksaw Ridge / Przełęcz ocalonych
Barry Jenkins - Moonlight
Kenneth Lonergan - Manchester by the Sea

Kolejna bardzo ciekawa kategoria, która powinna docenić umiejętność połączenia wszystkich filmowych umiejętności pokazanych na ekranie. Takim idealnym kandydatem jest dla mnie Mel Gibson, który rozmach swojego kina połączył z religijnym tematem i dyskretnym dramatem walki o swoje przekonania. Zdecydowanie wyróżnił się w tym gronie Tom Ford, ale mam świadomość, że obaj ci twórcy nie są faworytami kategorii. Dla kogo więc Glob?
ZŁOTY GLOB: Damien Chazelle - La La Land
Powinien wygrać: Mel Gibson - Hacksaw Ridge / Przełęcz ocalonych

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Damien Chazelle - La La Land
Tom Ford - Nocturnal Animals
Barry Jenkins - Moonlight
Kenneth Lonergan - Manchester by the Sea
Taylor Sheridan - Hell or High Water

I ponownie kategoria, której laureata nie jest wcale łatwo wytypować. Liczę na dość ciekawe rozstrzygnięcie HFPA i dlatego liczę tutaj na zwycięstwo zdecydowanie bardzo dobrze opowiedzianej, ale trudnej historii. Zapewne wygra jednak autor zdecydowanie bardziej rozpoznawalny.
ZŁOTY GLOB: Kenneth Lonergan - Manchester by the Sea
Powinien wygrać: Barry Jenkins - Moonlight

NAJLEPSZA MUZYKA
Nicholas Britell - Moonlight
Justin Hurwitz - La La Land
Johann Johannsson - Arrival
Dustin O'Halloran, Hauschka - Lion
Hans Zimmer, Pharrell Williams, Benjamin Wallfisch - Hidden Figures

Bardzo lubię tę kategorię, bo muzycznie nominowane produkcje bardzo są udane. Jeśli jednak, o którejś z kompozycji mówiło się najwięcej to były to zdecydowanie dźwięki z musicalu „La La Land”. Raczej nikt nie odbierze temu filmowi tej nagrody.
ZŁOTY GLOB: Justin Hurwitz - La La Land
Powinien wygrać: Justin Hurwitz - La La Land

NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
"Can't Stop the Feeling" - Trolls
Music & Lyrics by: Justin Timberlake - Max Martin - Shellback
"City of Stars" - La La Land
Music by: Justin Hurwitz Lyrics by: Benj Pasek - Justin Paul
"Faith" - Sing
Music & Lyrics by: Ryan Tedder - Stevie Wonder - Francis Farewell Starlight
"Gold" - Gold
Music & Lyrics by: Brian Burton - Stephen Gaghan - Daniel Pemberton - Iggy Pop
"How Far I'll Go" - Moana
Music & Lyrics by: Lin-Manuel Miranda Lyrics

Z piosenką będzie podobnie. Nie wydaje mi się by ktoś mógł zagrozić utworowi “City of Stars”, który w filmie wybrzmiał tak udanie. Ale pozostałe utwory mają także potencjał i wielkie nazwiska, więc…
ZŁOTY GLOB: "City of Stars" - La La Land
Powinien wygrać: "City of Stars" - La La Land

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
Kubo and the Two Strings / Kubo i dwie struny
Moana / Vaiana
My Life as a Zucchini / Nazywam się Cukinia
Sing
Zootopia / Zwierzogród

Trudna kategoria. Dwie produkcje Disneya kontra europejska animacja i genialna “ręczna” robota. Mnie przekonuje smutna szwajcarsko-francuska produkcja „Nazywam się Cukinia”, sercem jestem też za „Kubo i dwie struny”, który od strony realizacyjnej jest zachwycający. Jest jednak jeszcze Disney, a tutaj dwie silne propozycje. I raczej między nimi rozegra się rywalizacja o nagrody.
ZŁOTY GLOB: Zootopia / Zwierzogród
Powinien wygrać: My Life as a Zucchini / Nazywam się Cukinia

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
Divines (Francja)
Elle (Francja)
Neruda (Chile)
The Salesman/Klient (Iran/Francja)
Toni Erdmann (Niemcy)

Kategoria, w której o nagrodę rywalizować będą dwa filmy – „Elle” i „Toni Erdmann”. Mam takie przeczucie, że to niemiecki film uzyska po raz kolejny wyższość nad swoich francuskim konkurentem.
ZŁOTY GLOB: Toni Erdmann (Niemcy)
Powinien wygrać: Toni Erdmann (Niemcy)

TELEWIZJA

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY
The Crown - Netflix
Game of Thrones - HBO
Stranger Things - Netflix
This Is Us - NBC
Westworld - HBO

Najsilniejsza z kategorii Złotych Globów 2017. Cztery spośród pięciu nominowanych to zdecydowani faworyci (jedynie „This Is Us” raczej o nagrodę nie powalczy, a jeśli to na zasadzie niespodzianki i podziału głosów pośród pozostałych seriali). Kierując się gustem stawiam na rewelacyjny „The Crown”, ale to „Westworld” wydaje się dziś jego głównym konkurentem. „Gra o tron” to kandydat idealny, który zaprezentował najlepszy ze swoich sezonów i jeszcze nigdy nie zdobył tej nagrody. „Stranger Things” jest ukłonem dla historii telewizji i kina i bardzo fajnie, że serial ten znalazł się wśród najlepszych, ale HFPA pójdzie bardziej w kierunku tradycyjnych produkcji. I dlatego, śladem zeszłorocznego triumfu „Wolf Hall” stawiam na opowieść o Królowej Elżbiecie II. Z tego grona to także dla mnie najlepszy z seriali.
ZŁOTY GLOB: The Crown - Netflix
Powinien wygrać: The Crown - Netflix

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Caitriona Balfe - Outlander
Claire Foy - The Crown
Keri Russell - The Americans
Winona Ryder - Stranger Things
Evan Rachel Wood - Westworld

O ile jednak w poprzedniej kategorii pojedynek był pasjonujący, o tyle w tej kategorii wieje nudą, a wygrać może zdecydowanie każda z nominowanych aktorek. Żadna kreacja nie wybiła się w sposób szczególny, każda aktorka była w swojej roli po prostu bardzo dobra – ale nie wybitna. To będzie kategoria, która uhonoruje laureatkę na zasadzie docenienia dorobku. Stąd właśnie duże szanse dla Keri Russell i Winony Ryder. Ja pójdę w nieco innym kierunku.
ZŁOTY GLOB: Claire Foy - The Crown
Powinna wygrać: Claire Foy - The Crown

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Rami Malek - Mr. Robot
Bob Odenkirk - Better Call Saul
Matthew Rhys - The Americans
Liev Schreiber - Ray Donovan
Billy Bob Thornton - Goliath

Podobna sytuacja jak z aktorkami. Zeszłoroczny zwycięzca Rami Malek raczej nie powtórzy swojego sukcesu. Gra rozegra się więc pomiędzy pozostałymi kandydatami. Mam swojego ulubieńca, ale HFPA potrafi chodzić swoimi ścieżkami i myślę, że jednak wskażą na kogoś innego. Głównymi kandydatami są więc uznani, lubiani, którzy już dawno powinni dostać tę nagrodę - Matthew Rhys (pierwsza nominacja za rolę w tym serialu i w ogóle do Złotych Globów) i Liev Schreiber (cztery sezony tego serialu i za każdy nominacja). Wynik wcale nie jest przesądzony, bowiem ostatnio to Rhys zdobywał większe uznanie. Jest jeszcze Billy Bob Thornton, który zawsze jest silnym kandydatem. Tymczasem… ja mam swojego faworyta.
ZŁOTY GLOB: Liev Schreiber - Ray Donovan
Powinien wygrać: Bob Odenkirk - Better Call Saul

NAJLEPSZY SERIAL - KOMEDIA
Atlanta
Blackish
Mozart in the Jungle
Transparent
Veep

To kategoria ze zdecydowanym faworytem sezonu. Każdy inny laureat sprawi niespodziankę – większą lub mniejszą.
ZŁOTY GLOB: Atlanta
Powinien wygrać: Atlanta

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU – MUSICAL LUB KOMEDIA
Rachel Bloom - Crazy Ex-Girlfriend
Julia Louis-Dreyfus - Veep
Sarah Jessica Parker - Divorce
Issa Rae - Insecure
Gina Rodriguez - Jane the Virgin
Tracee Ellis Ross - Black-ish

Bardzo silna kategoria i bardzo trudna do wskazania laureatka. Na liście są dwie poprzednie zdobywczynie tej nagrody - Gina Rodriguez i Rachel Bloom. Dlatego więc poszukiwać trzeba laureatki wśród nowych gwiazd, a kategoria ta lubi takie.
ZŁOTY GLOB: Issa Rae - Insecure
Powinna wygrać: Julia Louis-Dreyfus - Veep

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU – MUSICAL LUB KOMEDIA
Anthony Anderson - Black-ish
Gael Garcia Bernal - Mozart in the Jungle
Donald Glover - Atlanta
Nick Nolte - Graves
Jeffrey Tambor – Transparent

Kolejny niemal pewny zdobywca nagrody. Odkrycie sezonu, znakomite opinie, szybko rozpędzająca się kariera. Ogólnie zachwyt, choć konkurentów sporo.
ZŁOTY GLOB: Donald Glover - Atlanta
Powinien wygrać: Donald Glover - Atlanta

NAJLEPSZY SERIAL LUB FILM LIMITOWANY
American Crime
The Dresser / Garderobiany
The Night Manager / Nocny recepcjonista
The Night Of / Długa noc
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story / American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona

Jest zdecydowany faworyt tej kategorii, trudno bowiem przejść obojętnie obok fenomenu tej historii, świetnej telewizyjnej roboty. Ja mam jednak innego kandydata i zdecydowanie lepszy serial do zdobycia tej nagrody.
ZŁOTY GLOB: American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona
Powinna wygrać: Długa noc

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU LIMITOWANYM
Riz Ahmed - The Night Of
Bryan Cranston - All the Way
John Turturro - The Night Of
Tom Hiddleston - Night Manager
Courtney B. Vance - People v. O.J. Simpson

Tutaj zadziała prawo serii i nikt nie odbierze tej nagrody utytułowanemu aktorowi. Pozwolę sobie ponownie się nie zgodzić.
ZŁOTY GLOB: Courtney B. Vance - People v. O.J. Simpson
Powinien wygrać: John Turturro - The Night Of

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM
Felicity Huffman - American Crime
Riley Keough - The Girlfriend Experience
Sarah Paulson - People v. O.J. Simpson
Charlotte Rampling - London Spy
Kerry Washington – Confirmation

I tutaj także karty zostały rozdane, a każde inne rozwiązanie będzie trudne do zaakceptowania. I tym razem zgadzam się w stu procentach.
ZŁOTY GLOB: Sarah Paulson - People v. O.J. Simpson
Powinna wygrać: Sarah Paulson - People v. O.J. Simpson

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU - SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Olivia Colman - The Night Manager
Lena Headey - Game of Thrones
Chrissy Metz - This Is Us
Mandy Moore - This Is Us
Thandie Newton – Westworld

Kolejna z bardzo ciekawych kategorii. Mam swoją faworytkę, która pokrywa się z ogólnymi ocenami tej kategorii.
ZŁOTY GLOB: Thandie Newton – Westworld
Powinna wygrać: Thandie Newton – Westworld

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU - SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Sterling K. Brown - The People v. O.J. Simpson
Hugh Laurie - The Night Manager
John Lithgow - The Crown
Christian Slater - Mr. Robot
John Travolta - The People v. O.J. Simpson

Chciałbym aby w tej kategorii nagrodę odebrał rewelacyjny John Lithgow, ale zestaw jego konkurentów jest imponujący. Są tutaj liczni poprzedni laureaci Złotych Globów, aktorzy cenieni i wszyscy w swoich rolach wypadli znakomicie.
ZŁOTY GLOB: Sterling K. Brown - The People v. O.J. Simpson
Powinien wygrać: John Lithgow - The Crown

***

W poniedziałek rano 9 stycznia znane będą już wyniki Złotych Globów i jeśli nawet rozminą się one z moimi oczekiwaniami, to nie będę z tego powodu marudził. Jak to bywa z tego typu zabawami, nic do końca nie można przewidzieć, a corocznie czeka nas na pewno sporo niespodzianek.