piątek, 6 stycznia 2017

Polscy reżyserzy przeciwko liście „sugestii” MSZ

Wojtek Smarzowski
Grupa polskich reżyserów przesłała do „Gazety Wyborczej” oświadczenie, w którym wypowiada się krytycznie na temat stworzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych listu artystów rekomendowanym Instytutom Polskim do zapraszania za granicę. Fakt powstania takiej listy budzi zaniepokojenie polskich reżyserów i jak piszą „cofa nas do ery komunizmu”. List podpisali m.in. Wojtek Smarzowski, Paweł Łoziński i Agnieszka Smoczyńska.

W liście przesłanym do „Gazety Wyborczej” przeczytać można:

Z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy opublikowane przez „Wyborczą” informacje o stworzeniu przez MSZ listy artystów rekomendowanych Instytutom Polskim.

Fakt powstania takiej listy budzi nasze zaniepokojenie. Z niedowierzaniem znaleźliśmy na niej swoje nazwiska, przy jednoczesnym braku naszych wybitnych koleżanek i kolegów z różnych dziedzin kultury i sztuki.

Odbieramy ich nieobecność jako próbę cenzury politycznej i brutalną ingerencję w swobodę dostępu do polskiej kultury za granicą. Tworzenie list artystów według politycznego klucza, dzielenie ich na prawomyślnych i nieprawomyślnych jest dla nas nie do przyjęcia. Cofa nas do ery komunizmu i kultury limitowanej, sterowanej ręcznie przez aktualnie rządzących. Nie chcąc dać się podzielić, upominamy się o nasze koleżanki i kolegów, których dorobek powinien być na równi z innymi pokazywany na świecie.

Nie zgadzamy się na to, żeby bieżąca polityka wpływała w sposób niszczycielski na promocję polskiej kultury za granicą, i zwracamy się do MSZ z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji.

Andrzej Jakimowski, Jan Komasa, Bartosz Konopka, Joanna Kos-Krauze, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Łukasz Palkowski, Wojciech Smarzowski, Agnieszka Smoczyńska, Wojciech Staroń

***

Sprawę listu MSZ opisała "Gazeta Wyborcza"

MSZ wypowiedziało się w tej sprawie i łagodzi stanowisko