poniedziałek, 9 stycznia 2017

Scope100: „Ostatnia rodzina” i „Czerwony żółw”


Polskim zwycięzcą stworzonego przez Gutek Film projektu Scope100 został film „Czerwony żółw” i 23 czerwca pojawi się on w kinach. W czterech innych europejskich krajach zwyciężyła „Ostatnia rodzina” i wiosną trafi do tamtejszych kin.

Scope100 to trzecia edycja przedsięwzięcia zainicjowanego w 2014 roku, w którym to wyselekcjonowana grupa widzów decyduje o wybraniu filmu do dystrybucji. Dzięki widzom dwóch pierwszych edycji na polskie ekrany trafiły filmy "Magical Girl", "Party Girl" oraz "Blokada".

Spośród siedmiu filmów, które brały udział w 3. edycji polskiej edycji europejskiego projektu stworzonego przez Gutek Film, uczestnicy wybrali najlepszy, który trafi do ogólnopolskiej dystrybucji. Jest nim "Czerwony żółw"  w reżyserii Michaela Dudoka de Wita - animacja stworzona przez legendarne studio Ghibli, odpowiedzialne za "Mojego sąsiada Totoro", "Ruchomy zamek Hauru" i "Spirited Away: W krainie bogów". "Czerwony żółw" to pierwsza w historii studia Ghibli produkcja powstała we współpracy z europejskim reżyserem. Miał on swoją światową premierę podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie był jedyną animacją zaprezentowaną w selekcji oficjalnej. Film został wyróżniony nagrodą specjalną sekcji Un Certain Regard i spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyki.

"Czerwony żółw" to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy...

U czterech  innych europejskich partnerów akcji Scope100 wygrała „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego. Polski film zwyciężył głosami widzów we Francji, w Czechach, na Litwie i w Austrii. Film islandzkiego reżysera Gudmundura Arnara Gudmundssona zatytułowany „Heartstone” zwyciężył w Portugalii i Szwecji. Niemiecki film „24 tygodnie” wygrał w Norwegii. Miłośnicy kina z Węgier wybrali „After Love” w reżyserii Joachima Lafosse’a.

Film, które wygrały w tegorocznej edycji Scope 100 będą pokazywane w poszczególnych krajach późną wiosną. Partnerami Gutek Film w tym przedsięwzięciu są: Aerofilms (Czechy), Stadtkino (Austria), Arthaus (Norwego), Cinefil Co (Węgry), Alambique Films (Portugalia), Potemkine (Francja), Folkets Bio (Szwecja) i Kino Pasaka (Litwa).