piątek, 6 stycznia 2017

Zmarł Om Puri, zagrał w ponad 300 filmach


W wieku 66 lat zmarł hinduski aktor Om Puri, gwiazda kina z Indii i Wielkiej Brytanii, doskonale znany także publiczności w naszej części świata. Kojarzymy go bowiem z wielu bardzo głośnych filmów. Jego filmografia liczy ponad 300 tytułów.

Pierwsze filmy w jego filmografii pochodzą z 1975 roku i przez lata były to głównie filmy produkowane w Indiach. Na początku lat 80-tych pojawił się w wielu przełomowych i ważnych filmach kinematografii indyjskiej („Bhavni Bhavai”, „Aakrosh”, „Sadgati”, „Ardh Satya”, „Jaane Bhi Do Yaaro” „Mirch Masala”). W 1982 roku zagrał jedną z ról w oscarowym „Gandhim” i niezmiennie grał w kilku filmach rocznie. Specjalista od kina z Bollywood zapewne mógłby powiedzieć na ile były to filmy znaczące, ale z pewnością stał się Om Puri jedną z wiodących gwiazd, bowiem z czasem zaczęły przychodzić propozycje zagrania w produkcjach zagranicznych.

W 1992 roku zagrał w „Mieście radości” Rolanda Joffe, w 1994 roku wystąpił w „Wilku” Mike’a Nicholsa, niedługo później w filmie „Duch i Mrok”, potem był głośny „Mój syn fanatyk” i wreszcie cenione „Wojny domowe” z 1999 roku. Om Puri i wcześniej i potem dzieli swoją karierę na filmy w rodzinnym kraju i poza jego granicami. I niezmiennie grał w kilku i więcej filmach rocznie. W kolejnych latach były to m.in.: „Kodeks 46”, „Młodość”, „Don”, „Wojna Charliego Wilsona”, głośne „West is West”, lubiana „Podróż na sto stóp”. Tylko w 2016 roku Om Puri znalazł się w obsadzie 12 filmów, a kolejne i ostatnie pojawią się jeszcze w tym roku.

To był bardzo zapracowany artysta, który zmarł zresztą na zawał serca. To smutne wydarzenie miało miejsce w jego domu w Bombaju.

Aktor urodził się w 1950 roku w Ambala (prowincja Pendżab). Uczęszczał do Instytutu Filmu i Telewizji w Pune w Indiach. W 2004 roku otrzymał honorowe wyróżnienie OBE za zasługi dla brytyjskiego kina.