piątek, 20 stycznia 2017

„Usłyszcie mój krzyk” i „Piano” w kinach

Usłyszcie mój krzyk
Na 17 marca firma Żółty Szalik zapowiada premierę kinową dwóch filmów dokumentalnych. Obok siebie w jednym bloku pokazane zostaną klasyczny „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa i znacznie nowsze „Piano” Vity Drygas.

„Usłyszcie mój krzyk” to film dokumentalny Macieja Drygasa z 1991 roku. To jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiego dokumentu, docenione m.in. Europejską Nagrodą Filmową, ale też na Krakowskim Festiwalu Filmowym, na Lubuskim Lecie Filmowym, na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” i kilku zagranicznych wydarzeniach.

W oficjalnym opisie filmu czytamy: 8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie X-lecia na znak protestu "przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat", podpalił się 60-letni Ryszard Siwiec z Przemyśla. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. W Archiwum WFD zachował się siedmiosekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie. W filmie wykorzystano fragmenty autentycznego nagrania zarejestrowanego przez Ryszarda Siwca na dwa dni przed samospaleniem. Na podstawie zachowanych dokumentów, zwierzeń najbliższych i relacji naocznych świadków autor filmu próbuje odpowiedzieć na pytania, jakimi motywami kierował się Siwiec, jakim był człowiekiem i jak należy określić popełniony przez niego czyn. Z tych dokumentów i wypowiedzi wyłania się portret człowieka honoru, nie godzącego się na kompromisy, którego okrutna śmierć miała być protestem przeciwko panującemu systemowi. Film kończy wstrząsająca, przypadkowo nakręcona na stadionie kilkudziesięciosekundowa sekwencja archiwalna - moment samospalenia Ryszarda Siwca. Do dziś porażające dzieło sztuki.

„Piano” Vity Drygas powstało w 2014 roku i wśród nowy polskich dokumentów także ma bardzo wysokie oceny. Film doceniono m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym i na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu”.

W oficjalnym opisie czytamy: Antonetta Mischenko, studentka Konserwatorium Muzycznego w Kijowie, ocaliła pianino niesione na barykady. Tak zaczęła się historia instrumentu, który stał się symbolem pokojowej rewolucji na Ukrainie i zarazem oporu wobec autorytarnej władzy. Losy pianina poznajemy poprzez czwórkę bohaterów – młodą Antonettę, która jako pierwsza zagrała muzykę Chopina i ojczysty hymn na Majdanie, Lyudmilę Chichuk, światowej sławy kompozytorkę, żołnierza Volodimira i Bohdana, zamaskowanego mężczyznę, który odkrywa w sobie miłość do niezwykłego instrumentu. Producentem filmu był Maciej Drygas.

Zestawienie obok siebie tych dwóch filmów dokumentalnych i wprowadzenie ich dziś do kin ma wymiar symboliczny. Słowo „wolność” ciśnie się samo na usta. Polecam uwadze seans.

Aktualizacja: Premiera zestawu tych filmów została przesunięta na 17 marca.