poniedziałek, 2 stycznia 2017

Rekord w amerykańskim box office


Północnoamerykański box office zakończył się w 2016 roku rekordowym wynikiem. W trakcie 12 miesięcy w kinach sprzedano bilety na kwotę 11,4 miliarda dolarów. To wynik lepszy od zeszłorocznego o 2 procent, kiedy to sprzedaż biletów sięgnęła 11,1 miliarda dolarów.

Rekordowy wynik nie uwzględnia inflacji i jak podkreślają analitycy powstał on na podstawie szacunków. Lepszy wynik został też osiągnięty dzięki nieco droższej cenie biletów, ale i tutaj dokładne wyliczenia nie są jeszcze znane.

2016 rok był szczególnie udany dla Disneya, który zajął 1/4 rynku kinowego w USA, mimo że w kinach firma ta zaprezentowała mniej filmów niż jej wielcy konkurenci. W zestawieniu najbardziej kasowych filmów Disney zajął pierwsze trzy miejsca, a na szczycie tego zestawienia znalazła się animacja „Gdzie jest Dory”, która przyniosła 486,3 mln dolarów.

Kolejne miejsca zajęły: „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” (408,2 mln dolarów), „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” (408,1 mln dolarów), „Sekretne życie zwierzaków domowych” (368,4 mln dolarów), „Księga dżungli” (364 mln dolarów).