poniedziałek, 3 czerwca 2019

Dokument Petera Jacksona będzie w naszych kinach


Jeszcze bez oficjalnej daty premiery, ale polski dystrybutor filmu „I młodzi pozostaną” w reżyserii Petera Jacksona, zapowiada jego pojawienie się w polskich kinach.

Warner Bros. Polska zapowiada wstępną datę premiery filmu na jesień tego roku. Dokumentalna produkcja Petera Jacksona, to najlepszy film twórcy od czasu nakręcenia „Władcy Pierścieni”. Zgodni są co do tego krytycy i wielu widzów. „I młodzi pozostaną” miał swoją światową premierę jesienią zeszłego roku, a pierwszy publiczny pokaz w Polsce miał miejsce podczas niedawnego Docs Against Gravity.

Festiwalowy opis filmu brzmi następująco: Peter Jackson w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. To jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat. Film prezentuje niezwykłe spojrzenie na żołnierzy i wydarzenia I wojny światowej przedstawione na ekranie w sposób, jakiego dotąd nikt nie widział. Patrzymy jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Obrazy sprzed wieku wyglądają tak, jakby zostały zrobione wczoraj, a przerobienie zdjęć z czarno-białego formatu na kolorowy ukazuje niewidzialne dotąd szczegóły. Dzięki temu film oferuje mocne, porywające i niezwykle przejmujące przeżycie wojny. Stara się przywrócić głos wojennym weteranom i przypomnieć obraz pokolenia zmienionego raz na zawsze przez globalną wojnę. Film powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Jackson zadedykował go swojemu dziadkowi, który walczył na wojnie [źródło mdag.pl].

Oczywiście pewności, co do wejścia tego filmu do polskich kin nie ma. Ufam dobrym intencjom polskiego dystrybutora. Wiele osób bardzo chciałoby obejrzeć ten film na dużym ekranie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza