sobota, 8 czerwca 2019

Zmarł Ryszard Bugajski


Jak poinformowała Małgorzata Zajączkowska, dziś w nocy zmarł Ryszard Bugajski. Ceniony reżyser, filozof, pisarz, scenarzysta, autor m.in. słynnego filmu „Przesłuchanie”. Miał 76 lat.

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. W latach siedemdziesiątych asystował przy filmach animowanych Daniela Szczechury i przy fabułach Krzysztofa Zanussiego. Od 1976 należał do kierowanego przez Andrzeja Wajdę zespołu filmowego X, gdzie zrealizował filmy "Kobieta i kobieta" i "Zajęcia dydaktyczne". W 1981 roku Bugajski wyreżyserował film „Przesłuchanie”, ale historia tam pokazana nie spodobała się polskim władzom i film został zakazany. Był za to pokazywany w drugim obiegu i zyskał sobie należyte uznanie. Oficjalnie trafił do kin w 1989 roku, na festiwalu w Cannes prezentowany był w konkursie głównym, a grająca w nim Krystyna Janda otrzymał nagrodę aktorską.

Ryszard Bugajski w latach osiemdziesiątych nie miał lekkiego życia w kraju i w 1985 roku zdecydował się na emigrację do Kanady. W Ameryce Północnej pracował realizując odcinki popularnych seriali, ale nakręcił też film "Clearcut". W 1995 roku powrócił do Polski i zrealizował film „Gracze”, ukazujący kulisy polskiej polityki. Od tamtego czasu pracował często w telewizji. Powrotem do kina pełnometrażowego był dla Bugajskiego dobrze przyjęty film „Generał Nil” z udziałem Olgierda Łukaszewicza. W 2013 roku powstał „Układ zamknięty” z Januszem Gajosem, a w 2016 roku „Zaćma”.

Poza wielokrotnie wznawianym książkowym wydaniem „Przesłuchania”, Bugajski wydał powieści "Przyznaję się do winy" (1985) i "Sól i pieprz" (2000), która kontynuuje losy bohaterów najgłośniejszego filmu Ryszarda Bugajskiego. Ryszard Bugajski jest laureatem nagród przyznanych na festiwalach filmowych, m.in. "Złotego Grona" w Łagowie, nagród publiczności i specjalnej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nagrody "Srebrny Hugo" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (wszystkie dla filmu "Przesłuchanie"). W 1990 film ten został uznany za najlepszy film polski 1989 roku przez pismo "Film". Zrealizował liczne spektakle telewizyjne, w tym m.in.: "Miś Kolabo", "Akwizytorom dziękujemy", "Niuz", "Śmierć rotmistrza Pileckiego".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza