środa, 26 czerwca 2019

Powstaje „Człowiek z kamerą VR”. Śladami Wiertowa


"Człowiek z kamerą VR" to projekt realizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film otrzymał dofinansowanie na development w ramach programu Kreatywna Europa w wysokości 25.000 euro. "Człowiek z kamerą VR" jest pierwszym w historii polskim dokumentem VR dofinansowanym w kategorii MEDIA. Za reżyserię odpowiada zespół w składzie: Jacek Nagłowski, Pola Borkiewicz i Miłosz Hermanowicz. Koproducentem jest francuski Komintern.

„Człowiek z kamerą VR” to seria dwóch filmów dokumentalnych o rzeczywistości wirtualnej. Założeniem projektu jest odtworzenie przedsięwzięcia Dzigi Wiertowa z 1929 roku, czyli próba przedstawienia świata w jego epokowym momencie z równoczesnym rozpoznaniem i ekspozycją medium, za pomocą którego świat jest przedstawiany. „Człowiek z kamerą VR” ma formę symfonii miejskiej XXI wieku, która jednocześnie eksponuje proces jej tworzenia. Frenetyczna metropolia, strumienie danych, życie w cyklu 24/7, zderzenie technologii i biologii, zatarcie podziału między rzeczywistością a wirtualnością – wszystko to są kluczowe zjawiska, które planujemy przedstawić w naszych doświadczeniach.

"Człowiek z kamerą VR" to nie jedyny projekt realizowany przez firmę Centrala w tej technologii. Zrealizowano już nagrania do VR-owej adaptacji "Biesów" w reż. Natalii Korczakowskiej. Obecnie projekt jest na etapie postprodukcji. Wśród ukończonych produkcji znajduje się już "Dragon" w reż. Jacka Nagłowskiego i Grzegorza Panka. Z końcem sierpnia premierę na weneckim Biennale będą mieć "Szepty", do których zdjęcia zakończono w ubiegłym tygodniu.

Zespół projektowy "Szeptów" w lutym brał udział w drugim etapie warsztatów w ramach Biennale. Finałem rozwijania pomysłów, scenariuszy i technologii pod okiem tutorów było wyłonienie zwycięzcy, który otrzymał środki na wyprodukowanie filmu - a przede wszystkim gwarancję premiery na prestiżowym Festiwalu w Wenecji! Zdjęcia do "Szeptów" realizowane w okolicach Nowego Sącza zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Teraz zespół realizacyjny rozpoczyna okres postprodukcji.

"Szepty" w reżyserii Jacka Nagłowskiego oraz Patryka Jordanowicza, który jednocześnie jest autorem zdjęć do filmu, to doświadczenie VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami.

Biennale College Cinema - Virtual Reality jest programem prowadzonym w ramach Festiwalu La Biennale w Wenecji. Festiwal spośród nadesłanych zgłoszeń z całego świata wybiera 12 zespołów do pracy nad projektem VR do 30 minut. 3 zespoły zostały zakwalifikowane do II etapu warsztatów. Jako program Biennale College Cinema - Virtual Reality obrało sobie za cel wsparcie produkcji jednego filmu VR i zaprezentowanie go na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu 2019 roku międzynarodowej publiczności. [informacja prasowa]

***

Wpisuję film „Człowiek z kamerą VR” na listę najbardziej oczekiwanych dziś projektów. Tylko czy będzie mi go dane obejrzeć? I gdzie?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza