sobota, 22 czerwca 2019

6. Konkurs Filmowa Młoda Polska na „Lecie z Muzami”

Marcel
Już po raz szósty Festiwal Lato z Muzami zaprasza na seanse Konkursu Filmowa Młoda Polska. Zwycięzcę wyłoni Jury, w skład którego wejdą Jan Jakub Kolski, Marta Prus, Aleksandra Michael i Bartek Fukiet. Po raz pierwszy przyznane zostaną także Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Młodzieżowego.

W ramach 6. Konkursu Filmowa Młoda Polska widzowie i jurorzy obejrzą 14 różnorodnych filmów, opowiedzianych przez siedem reżyserek i siedmiu reżyserów. – Parytet wyniknął w sposób naturalny. Te historie nas zaintrygowały, sprowokowały do rozmowy, zaskoczyły swoją dojrzałością, scenariuszami, aktorstwem i realizacją – mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu Krzysztof Spór.

Konkurs podzielony został na trzy bloki tematyczne: Kobieta, Rodzina oraz Kryzys. – Okazuje się, że właśnie wokół tych tematów twórcy najchętniej rozwijają swoje opowieści. Zobaczymy, jak młodzi postrzegają kobiety w różnym wieku, jakie widzą zagrożenia dla rodziny, jakich kryzysów najbardziej się obawiają – przybliża Koordynatorka Konkursu Dagmara Romanowska. – Konkurs będzie także przeglądem tego, co aktualnie dzieje się w polskich szkołach filmowych. Mamy reprezentantów Szkoły Filmowej w Łodzi, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, a także AMA Film Academy. Po raz kolejny mocną reprezentację prześle Studio Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Kilka filmów to dzieła niezależnych producentów, co świadczy o zainteresowaniu formą poza systemem szkolnictwa – dodaje Romanowska. – Nie mamy wątpliwości, że Konkurs Filmowa Młoda Polska jest zapowiedzią tego, jak polskie kino będzie wyglądać za kilka lat – podkreśla Krzysztof Spór.

Dowiodły tego filmy z minionych edycji Konkursu. Piotr Domalewski, który zwyciężył w Nowogardzie w roku 2017 (dzięki krótkiemu metrażowi „60 kilo niczego”) właśnie kończy pracę nad swoją drugą po „Cichej nocy” pełnometrażową fabułą („Jak najdalej stąd”). Premiery pełnometrażowego debiutu – „Niny” – i licznych zań nagród na festiwalach w kraju i za granicą doczekała się Olga Chajdas. W Nowogardzie można było obejrzeć jej krótkometrażowy dramat „Kobieta budzi się rano”. Alek Pietrzak, którego tragikomedia „Ja i mój tata” zakwalifikowała się do Konkursu Filmowa Młoda Polska w roku 2017 – kilka miesięcy temu bawił widzów w kinach komedią „Juliusz”. Daria Woszek, której „Hycel” gościł w Nowogardzie w 2015 roku, kończy właśnie pracę nad pełnometrażowym debiutem pod tytułem „Maryjki”.

Konkursowe filmy pozwolą widzom nie tylko zapoznać się z różnymi stylami, historiami i temperamentami reżyserów. To także niezwykłe, często zaskakujące spotkania aktorskie. Na ekranie zobaczymy m.in. debiutującą w roli aktorki piosenkarkę Mary Komasę („Ukąszenie”). Będzie można też podziwiać Marię Mamonę („Elizabeth”), Jadwigę Jankowską-Cieślak, Jana Peszka i Witolda Dębickiego („Na strajk!”), Mirosława Zbrojewicza („Rudy”), Łukasza Simlata i Ewę Kaim („Bliscy”), Katarzynę Figurę i Tymona Tymańskiego („Dzień jak co dzień”), czy Agnieszkę Podsiadlik („Pustostan” Agaty Trzebuchowskiej – szerzej znanej jako aktorka, a w Nowogardzie pokazany będzie już jej drugi po „Skwarze” reżyserski projekt).

Widzów z regionu zainteresować mogą produkcje, które w jakiś sposób związane są z Pomorzem. „Pokój z widokiem na ścianę”, debiut reżyserski artysty wizualnego Kobasa Laksy, prowadzi bohaterów ulicami Szczecina. Akcja „Ukąszenia” Heleny Oborskiej rozgrywa się w nadmorskim ośrodku wypoczynkowym. Z kolei „Na strajk!” Stanisława Horodeckiego to nieoczywiste spojrzenie na stoczniowe strajki grudnia 1970 roku.

Bezpłatne dla publiczności konkursowe projekcje odbędą się w dniach 10-11 lipca 2019 roku w kinie Orzeł w Nowogardzkim Domu Kultury.

Festiwal Lato z Muzami trwać będzie od 8 do 14 lipca.

Szczegółowe informacje o filmach i programie na www.festiwal.ndk.pl

***

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O JURORACH

O laureacie Grand Prix zadecydują:
JAN JAKUB KOLSKI
Reżyser kina autorskiego, scenarzysta, operator filmowy, pisarz i nauczyciel akademicki. W swojej karierze zrealizował filmy krótkometrażowe, dokumentalne, pełnometrażowe fabuły i spektakle Teatru Telewizji. Twórca takich filmów jak „Pograbek”, „Jańcio Wodnik”, „Historia kina w Popielawach”, „Pornografia”, „Jasminum”, „Wenecja”, „Serce Serduszko” i „Ułaskawienie”. Laureat Lauru Cisowego 2019 za wybitne osiągnięcia w reżyserii.
ALEKSANDRA MICHAEL
Aktorka, autorka fotografii, producentka. Wystąpiła w m.in. w „Daleko od okna”, „Zabić Bobra”, „Las 4. rano”. Pracowała przy produkcji „Ułaskawienia”. Projektuje plakaty oraz realizuje teledyski i filmy promocyjne.
MARTA PRUS
Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie na studiach doktoranckich. Dwukrotna laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Autorka nagradzanych etiud. Zadebiutowała pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Over the Limit”, dzięki któremu została zaliczona przez magazyn „Variety” do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę warto śledzić.
BARTEK FUKIET
W latach 2003-2006 redaktor naczelny magazynu filmowego „Cinema”. Od 2007 roku związany z branżą dystrybucyjną. Odpowiadał za koncepcję promocji i wprowadzenie do kin 340 tytułów (38 milionów sprzedanych biletów), w tym 80 filmów polskich. Autor dubbingów, list dialogowych i tekstów piosenek do kilkudziesięciu filmów kinowych i seriali (m.in. „Green Book”, „Narodziny gwiazdy”, „Mały Książę”).
W tym roku w Konkursie Filmowa Młoda Polska przyznane zostaną jeszcze dwa inne wyróżnienia: Nagroda Publiczności (zadecydują o niej członkowie Akademii Filmowej działającej przy Nowogardzkim Domu Kultury) oraz Jury Młodzieżowe.

HARMONOGRAM PROJEKCJI
KINO ORZEŁ, NOWOGARDZKI DOM KULTURY

BLOK I: KOBIETA
10 lipca, godz. 13.00, czas projekcji: 108 minut
UKĄSZENIE Polska 2019/24 min/reż. Helena Oborska/Szkoła Filmowa w Łodzi
BABA JOGA Polska 2018/31 min/reż. Michalina Przewdzing/AMA Film Academy
PUSTOSTAN Polska 2019/29 min/reż. Agata Trzebuchowska/Studio Munka-SFP
ELIZABETH Polska 2018/24 min/reż. Wojciech Klimala/WRiTv UŚ

BLOK II: RODZINA
10 lipca, godz. 16.00, czas projekcji: 116 minut
BLISCY Polska 2018/14 min/reż. Zofia Kowalewska/Szkoła Filmowa w Łodzi
OKNO Z WIDOKIEM NA ŚCIANĘ Polska 2019/29 min/reż. Kobas Laksa/Studio Munka-SFP
TAK JEST DOBRZE Polska 2019/23 min/reż. Marcin Sauter/Studio Munka-SFP
RUDY Polska 2019/30 min/reż. Karina Węgiełek/Warszawska Szkoła Filmowa
KAMUFLAŻ Polska 2018/20 min/reż. Aleksandra Świerk/ SHIPsBOY, Kraków Film Klaster

BLOK III: KRYZYS
11 lipca, godz. 13.00, czas projekcji: 93 minuty
GŁOSY Polska 2019/20 min/reż. Tomasz Cichoń/TVN
INSIDE Polska 2018/6 min/reż. Arkadiusz Powałka/WRiTv UŚ
DZIEŃ JAK CO DZIEŃ Polska 2019/19 min/reż. Magda Strzyżyńska/Gdyńska Szkoła Filmowa
MARCEL Polska 2019/25 min/reż. Marcin Mikulski/Studio Munka-SFP
NA STRAJK! Polska 2019/23 min/reż. Stanisław Horodecki/Gdyńska Szkoła Filmowa

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O FILMACH

BLOK: KOBIETA
Cztery opowieści o kobietach w różnych momentach życia.
UKĄSZENIE
Polska 2019/24 min/reż. Helena Oborska/Szkoła Filmowa w Łodzi
występują: Mary Komasa, Dominika Biernat, Aleksandra Pisula, Bartłomiej Firlet
Srebrny Lajkonik na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Działa na zmysły. Upalne i pełne nie do końca wyjaśnionych zdarzeń lato. Zofia (Mary Komasa) w obcym mężczyźnie rozpoznaje znajomego sprzed lat. On zaprzecza, co jeszcze bardziej rozbudza obsesję dziewczyny. Co jest prawdą? Co kłamstwem? Kto oszukuje: chłopak czy pamięć?
BABA JOGA
Polska 2018/31 min/reż. Michalina Przewdzing/AMA Film Academy
występują: Adriana Kalska, Karolina Brzezińska, Łukasz Kabus
Bezpretensjonalna, ujmująca ciepłem historia młodej mamy z niewielkiego miasteczka, które zdaje się tak samo uśpione jak ona, jej mąż i ich marzenia. Z letargu wyrywa wszystkich pojawienie się joginki Wioli.
PUSTOSTAN
Polska 2019/29 min/reż. Agata Trzebuchowska/Studio Munka-SFP
występują: Agnieszka Podsiadlik, Bartłomiej Kotschedoff, Katarzyna Herman, Szymon Czacki
Tajemnica i napięcie. Anna (Agnieszka Podsiadlik) pewnego dnia zagląda do niewykończonego domu z naprzeciwka i postanawia w nim zostać. Obserwując swoich bliskich, poznając ich mniejsze i większe tajemnice, a także samą siebie. Drugi reżyserski projekt Agaty Trzebuchowskiej, aktorki znanej z filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego.
ELIZABETH
Polska 2018/24 min/reż. Wojciech Klimala/WRiTv UŚ
występują: Maria Mamona, Michał Czernecki, Marta Ścisłowicz
Grand Prix festiwalu w Erywaniu. Ujmująca prostotą i świetnym aktorstwem opowieść o młodości, która jest już tylko odległym wspomnieniem, i starości, która bezwzględnie puka do drzwi. Dawna miss, obecnie emerytowana fryzjerka, Elżbieta (Maria Mamona), za namową syna startuje w konkursie dojrzałej piękności.

BLOK: RODZINA
Rodzina to najważniejszy punkt odniesienia. Fundament, na którym budujemy siebie i swoją tożsamość. A co się dzieje, gdy zostaje skonfrontowana ze stratą?
BLISCY
Polska 2018/14 min/reż. Zofia Kowalewska/Szkoła Filmowa w Łodzi
występują: Ewa Kaim, Łukasz Simlat, Marianna Kowalewska, Julia Szczepańska
Jedyny polski film w konkursie festiwalu w Palm Springs 2019. Rodzinne waśnie muszą zostać odłożone na bok, gdy pojawia się poważna choroba dziecka.
OKNO Z WIDOKIEM NA ŚCIANĘ
Polska 2019/29 min/reż. Kobas Laksa/Studio Munka-SFP
występują: Fatima Gorbenko, Artem Manuilov, Sebastian Łach
Przejmujący debiut reżyserski Kobasa Laksy, artysty wizualnego i fotografa. Larysa i Borys, emigranci z Ukrainy, próbują pogodzić życie prywatne i zawodowe. Gdy wydaje się, że los się do nich uśmiechnął, dochodzi do wypadku, który zmusi ich do przedefiniowania swojej wizji przyszłości. Zdjęcia do filmu powstały w Szczecinie.
TAK JEST DOBRZE
Polska 2019/23 min/reż. Marcin Sauter/Studio Munka-SFP
występują: Adam Woronowicz, Karolina Gruszka, Piotr Nawrocki, Ilona Wiśniewska
Adam Woronowicz w debiucie reżyserskim fotografa i operatora Marcina Sautera. Scenariusz powstał na motywach opowiadania Szczepana Twardocha. Nikodem wędruje przez surowe krajobrazy tundry Spitsbergenu. Opuszczone kopalnie, zwalone słupy telegraficzne, stare żelastwo, pogięte od mrozu nieużywane kolejowe tory. Opuszczone, okupowane przez mewy miasto na końcu świata. Wiatr, dzikie zwierzęta i samotny bohater filmu, człowiek zagubiony w pustce.
RUDY
Polska 2019/30 min/reż. Karina Węgiełek/Warszawska Szkoła Filmowa
występują: Izabela Baran, Mirosław Zbrojewicz, Bartosz Bednarski
Mirosław Zbrojewicz w mniej oczywistej roli ojca skonfrontowanego z gwałtowną śmiercią ukochanego syna. Czy znajdzie w sobie siłę, żeby być też dla córki? Film przedstawia „strzępy” z ich życia na przestrzeni kilku dni. W ich wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością i poszukiwanie winnych wkracza niespodziewanie ktoś obcy: Rudy.
KAMUFLAŻ
Polska 2018/20 min/reż. Aleksandra Świerk/ SHIPsBOY, Kraków Film Klaster
występują: Dominika Bednarczyk, Jagna Górniak
Matka i córka w zupełnie inny sposób radzą sobie ze stratą męża i ojca. Po raz pierwszy od wielu miesięcy rozpoczynają ze sobą bolesną, acz szczerą i oczyszczającą rozmowę. Zamknięty w czterech ścianach subtelny dramat psychologiczny wpisany w polską rzeczywistość. Autorka Aleksandra Świerk zadebiutuje niedługo jako scenarzystka pełnometrażowej fabuły „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek.

BLOK: KRYZYS
Gwałtownie zmieniająca się rzeczywistość. Bohaterowie tej sekcji wyrwani zostają ze strefy komfortu, żeby na nowo zdefiniować swoje życie.
GŁOSY
Polska 2019/20 min/reż. Tomasz Cichoń/TVN
występują: Adam Bobik, Rafał Zawierucha
Adam miał przed sobą obiecującą karierę zawodnika MMA. Teraz pracuje jako telefoniczny sprzedawca damskiej bielizny. I szuka zemsty… Film zdobył już Nagrodę Intermedia Globe Gold na World Media Festival w Hamburgu.
INSIDE
Polska 2018/6 min/reż. Arkadiusz Powałka/WRiTv UŚ
występują: Izabela Perez, Jakub Kabus, Kamil Katolik, Igor Priwiezencew
Krótka historia młodej uchodźczyni, która ucieka przed własnym przeznaczeniem i lękami.
DZIEŃ JAK CO DZIEŃ
Polska 2019/19 min/reż. Magda Strzyżyńska/Gdyńska Szkoła Filmowa
występują: Marta Malikowska, Julia Totoszko, Katarzyna Figura, Tymon Tymański
Matka Ania i jej córka Basia jadą na casting do telewizyjnego talent show. Tylko czy obie na pewno chcą tego samego? Z dziewczynką dzieje się coś dziwnego, ale matka tego nie zauważa. Podczas występu Basia wybiega ze sceny. Ania musi zmierzyć się z własnymi kompleksami, żeby dostrzec i zrozumieć potrzeby dziecka.
MARCEL
Polska 2019/25 min/reż. Marcin Mikulski/Studio Munka-SFP
występują: Piotr Żurawski, Marta Ścisłowicz, Filip Zawadzki
Marcel uwielbia swoje życie, bo nikt go nie zauważa: kanar w autobusie, szef w biurze, zakochani w windzie… Niestety jego idealny świat wywróci się do góry nogami, gdy uratuje sąsiadkę przed samobójstwem.
NA STRAJK!
Polska 2019/23 min/reż. Stanisław Horodecki/Gdyńska Szkoła Filmowa
występują: Jan Peszek, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Witold Dębicki, Jędrzej Wielecki
Mistrzowska obsada i grudzień 1970 roku z niecodziennej perspektywy. Dzień z życia 19-letniego Karola, który opiekuje się chorym na Alzheimera dziadkiem. Pewnego dnia chłopak poznaje tajemnicę rodzinną związaną z dramatycznymi wydarzeniami, do których doszło w trakcie strajków stoczniowych 1970 roku. Odkrycie zmusza go do podjęcia najważniejszej w jego życiu decyzji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza