niedziela, 16 czerwca 2019

Zmarł Franco Zeffirelli


W wieku 96 lat zmarł wybitny włoski reżyser Franco Zeffirelli, autor m.in. klasycznych wersji „Romeo i Julii” oraz „Hamleta”.

Przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych to najważniejszy okres w twórczości Zeffirelliego. W 1967 roku powstał pierwszy znaczący film tego twórcy, „Poskromienie złośnicy”, w którym świetny duet zagrali Elizabeth Taylor i Richard Burton, a rok później powstał „Romeo i Julia” z młodziutkimi Leonardem Whitingiem i Olivią Hussey. Film otrzymał nominację do Oscara w najważniejszej kategorii, a Zeffirelli kandydował do miana najlepszego reżysera. Chwilę potem twórca skręcił w kierunku filmów religijnych. Najpierw nakręcił gorąco oklaskiwane „Brat słońce, siostra księżyc” i świętym Franciszku z Asyżu a niedługo potem miniserial „Jezus z Nazaretu”. W latach osiemdziesiątych nakręcił kilka oper, jak „Traviata” i „Otello”. Opery i przedstawienia teatralne wystawiał w Londynie, Edynburgu, Nowym Jorku czy Mediolanie.

W 1990 roku powstaje świetny „Hamlet” z Melem Gibsonem, w 1996 roku Zeffirelli ekranizuje „Jane Eyre”, a dwa ostatnie filmy tego twórcy to „Herbatka z Mussolinim” i „Wieczna Callas” z 2002 roku.

Urodził się w 1923 roku we Florencji, z którą związany był niemal całe życie. Tam też ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych, a następnie sztukę i architekturę na Uniwersytecie Florenckim. Po wojnie dołączył do trupy teatralnej Luchino Viscontiego. Został scenografem i asystentem reżysera. Debiutował jako reżyser teatralny w roku 1950 spektaklem "Lulu" Carla Bertolazziego. W latach 50. w mediolańskim teatrze operowym La Scala wystawił "Kopciuszka" Rossiniego. Siedem lat później nakręcił swój pierwszy film "Camping". W sumie nakręcił ich ponad 20, a niemal wszystkie były międzynarodowymi produkcjami. Od 1994 do 2001 roku, przez dwie kadencje, zasiadał w Senacie Włoch, wybrany z listy Forza Italia Silvio Berlusconiego. W 2004 roku brytyjska królowa Elżbieta II przyznała Zeffirellemu honorowy tytuł szlachecki. Zeffirelli zostanie pochowany w swej rodzinnej Florencji, gdzie powstaje centrum sztuki, poświęcone jego twórczości. W kwietniu 2016 roku przeprowadzone badania wskazały go jako jednego z potomków Leonarda da Vinci. (źródło: www.tvn24.pl)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza