wtorek, 4 czerwca 2019

„Obywatel Jones” z oficjalną datą premiery


Wkrótce po festiwalu w Berlinie premiera w Polsce filmu „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland, miała odbyć się stosunkowo szybko. Czy zaplanowana na październik nowa data wejście do kin tego filmu zostanie dotrzymana? Wiele na to wskazuje.

Według najnowszych informacji oficjalna data premiery filmu „Obywatel Jones” w polskich kinach to 25 października. Data premiery, jak najbardziej zrozumiała. Po pierwsze jesień to dobry – choć bardzo zatłoczony – okres premier rodzimych filmów w naszych kinach. Po drugie, wkrótce po pokazie na festiwalu w Gdyni i nagłośnieniu filmu, trafia on zazwyczaj do kin. Pytanie brzmi, czy i jak film Agnieszki Holland poradzi sobie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Różowo przecież wcale nie musi być. Po pokazach w Berlinie oceny „Obywatela Jonesa” były mieszane.

Niemniej, jest to jedna z najbardziej oczekiwanych polskich premier w 2019 roku. Film ma szanse wzbudzić zainteresowanie szkół, choć Agnieszka Holland i współczesna strona polskiej władzy są raczej po przeciwnych stronach barykady.

"Obywatel Jones" to historia młodego dziennikarza walijskiego Garetha Jonesa, który w 1933 r. przyjechał do Moskwy, a następnie przedostał się na Ukrainę, gdzie miliony ludzi umierały z głodu. "Postanowił o tym opowiedzieć, ale został zdyskredytowany przez swoich lepiej umocowanych kolegów, skorumpowanych przez Stalina albo którzy chcieli się przypodobać rządom również zachodnim, którym robienie rozróby nie było na rękę w sytuacji kryzysu" – powiedziała Agnieszka Holland w rozmowie z TVN24. Holland dodała, że film stawia pytania o to, czym jest dziennikarstwo, a także jakie są obowiązki i etyka dziennikarza.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza