piątek, 7 czerwca 2019

Nowa wersja „The Right Stuff” wg Toma Wolfe’a


Zrealizowany na początku lat osiemdziesiątych „Pierwszy krok w kosmos” (The Right Stuff) w reżyserii Philipa Kaufmana to jeden z tych filmów, które bardzo lubię, a które nie są znane tak dobrze, jak na to zasługują. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej powieści Toma Wolfe’a. National Geographic przygotowuje serial na podstawie tej samej książki, a wśród producentów jest Leonardo DiCaprio.

Adaptacja książki „The Right Stuff” (w Polsce znanej pod tytułem „Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos”) opowiada o początkach historycznego wyścigu kosmicznego między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR. W roli majora Johna Glenna wystąpi znany z serialu „W garniturach” Patrick J. Adams, a pierwszy odcinek wyreżyseruje David Nutter („Gra o tron”, „Kompania braci”). Jednym z producentów wykonawczych będzie Leonardo DiCaprio.

Akcja pierwszego sezonu serialu „The Right Stuff”, która rozpoczyna się w tym samym momencie, co książka Wolfe’a, jest osadzona w realiach zimnej wojny.  W odpowiedzi na strach i poczucie porażki, które zawładnęły społeczeństwem, rząd amerykański i NASA rozpoczynają realizację projektu Mercury. Jest to początek wyścigu o podbój kosmosu ze Związkiem Radzieckim. Wojskowi oblatywacze wyselekcjonowani na przyszłych astronautów znani jako „Siódemka Mercury”, zostali okrzyknięci bohaterami na długo zanim zdołali dokonać heroicznych czynów.

Kosmiczny wyścig toczył się nie tylko między mocarstwami, ale też wewnątrz „Siódemki Mercury”. Głównymi bohaterami serialu, są dwaj arcyrywale – John Glenn i Alan Shephard. Glenn jest uznanym oblatywaczem, przykładnym mężem i ojcem, który nader wszystko ceni swoje zasady. To także jedyny astronauta, który zdobył sławę przed rozpoczęciem prac nad projektem Mercury. Niemal od razu zaczyna rywalizować z Alanem Shephardem, bo obaj chcą zdobyć tytuł pierwszego człowieka w kosmosie. Współzawodnictwo może ich zabić lub przynieść im nieśmiertelność.

„The Right Stuff” opowiada o wydarzeniach, które można porównać do pierwszego amerykańskiego reality show z udziałem ambitnych astronautów rywalizujących o udział w programie Mercury i członków ich rodzin, którzy zaczynają cieszyć się celebryckim statusem. W kolejnych sezonach serialu będziemy obserwować realizację przełomowego programu badań kosmicznych Apollo, którego kulminacyjnym punktem było jedno z największych osiągnięć w historii – lądowanie człowieka na Księżycu.

Zdjęcia do „The Right Stuff” rozpoczną się w tym roku na Florydzie, a międzynarodowa premiera odbędzie się na kanale National Geographic w 2020 roku. Serial zostanie wyprodukowany przez spółki Appian Way i Warner Horizon Scripted Television.

Obowiązki producentów wykonawczych serialu pełnią Leonardo DiCaprio, Jennifer Davisson oraz Mark Lafferty (seriale „Castle Rock” i „Halt and Catch Fire”), który jest także jego głównym producentem. Pierwszy odcinek serialu wyreżyseruje David Nutter („Gra o tron”, „Kompania braci”), który wspólnie z Willem Stalpesem („Animals”, „Strzelec”) będzie jego producentem wykonawczym. Michael Hampton będzie nadzorować projekt w imieniu spółki Appian Way. [informacja prasowa]

***

„Pierwszy krok w kosmos” to było znaczące filmowe doświadczenie. Ta produkcja nominowana była do ośmiu Oscarów, zdobywając nagrody za dźwięk, montaż efektów dźwiękowych, montaż, muzykę. W głównych rolach wystąpili cenieni, ale jeszcze mało znani aktorzy, którzy wkrótce staną się aktorami znacznie bardziej rozpoznawalnymi, a niektórzy też gwiazdami. Byli wśród nich: Sam Shepard, Scott Glenn, Ed Harris, Dennis Quaid, Fred Ward, Barbara Hershey, Veronica Cartwright, Lance Henriksen.

To było wielkie kino i jak to ma miejsce w takich przypadkach mam spore obawy o serialową wersję książki Toma Wolfe’a.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza