środa, 19 czerwca 2019

Kiedy „The Lighthouse” pojawi się w Polsce?


Wszyscy, którzy czekali na polską premierę filmu „The Lighthouse” muszą uzbroić się w cierpliwość. W najbliższych miesiącach filmu tego w Polsce nie zobaczymy. Ani w kinach, ani na żadnym z festiwali odbywających się latem w naszym kraju.

Nie ukrywam, że miałem nadzieję na pokaz „The Lighthouse” podczas festiwalowego lata. Niestety na przeszkodzie stanęła polityka festiwalowa amerykańskich producentów. Ci zadecydowali, że drugi festiwal na świecie, który pokaże ten film to będzie Toronto. I wydaje się, że jest to posunięcie uzasadnione. Toronto bardzo często otwiera wielu filmom drogę do Oscarów.

Czy w ogóle „The Lighthouse” pojawi się w Polsce? I tutaj zaczynają się moje spekulacje. Idąc śladem światowego dystrybutora (Focus Features / Universal), należy przypuszczać że w Polsce film ten będzie miała szansę wprowadzić do kin firma UIP. Nie jest to dystrybutor skupiony na kinie festiwalowym i artystycznym więc tylko jeśli „The Lighthouse” włączy się do walki o Oscary, wtedy film ten pojawi się w naszych kinach i nawet wtedy nie będzie to bardzo szeroka dystrybucja. Specyfika filmu na to wskazuje.

Dużo bardziej prawdopodobne jest pojawienie się „The Lighthouse” na jednym z jesiennych festiwali filmowych w Polsce i będą to najprawdopodobniej EnergaCamerimage lub American Film Festival.

„The Lighthouse” to najnowszy film w reżyserii Roberta Eggersa, człowieka który dał światu wybitny horror zatytułowany „The Witch”. „The Lighthouse” to czarno-biały horror, w którym główne role grają Robert Pattinson i Willem Dafoe. Film premierę miał na festiwalu w Cannes, zdobył tam jedną z nagród i był tam jedną z najwyżej ocenianych premier. „The Lighthouse” na RottenTomatoes posiada 98 procent pozytywnych opinii.

***

AKTUALIZACJA (29.10.19)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza