wtorek, 11 czerwca 2019

„Oficer i szpieg” Polańskiego w polskich kinach


Wiadomo już kiedy i jaka firma oficjalnie wprowadzi do polskich kin najnowszy film Romana Polańskiego. Gutek Film zapowiada premierę „Oficera i szpiega” w Polsce na 27 grudnia 2019 roku.

„Oficer i szpieg” to adaptacja powieści Roberta Harrisa. To najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) oraz Louis Garrel („Marzyciele”). W obsadzie znalazła się plejada francuskich gwiazd: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud.

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Za kamerą ponownie stanął wybitny polski operator, Paweł Edelman („Pianista”, „Katyń”). Scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Polańskiego, Jean Rabasse, który zasłynął ze swoich odważnych i wizjonerskich projektów przy dziełach Bernardo Bertolucciego („Marzyciele”), Jean Pierre Jeuneta („Miasto zaginionych dzieci”), a także Gaspara Noé („Climax”). Autorem ścieżki dźwiękowej jest Alexandre Desplat.

Roman Polański o filmie: Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę.

Premiera filmu we Francji jest przewidziana na 13 listopada. W polskich kinach „Oficer i szpieg” pojawi się 27 grudnia. [informacja prasowa]

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię filmy Polańskiego, moje ulubione to Pianista i Autor Widmo. :-)

    OdpowiedzUsuń