środa, 26 czerwca 2019

Nowy Horyzonty 2019. Almodovar i mocne otwarcie


„Ból i blask” Pedro Almodóvara znalazł się oficjalnie w programie 19. MFF Nowe Horyzonty. Na otwarcie festiwalu organizatorzy zaprezentują nagrodzony w Cannes „Portret kobiety w ogniu”. Jadę!

Wielki powrót Pedra Almodóvara, entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków „Ból i blask” (Dolor y gloria) oraz nagrodzony za scenariusz w Cannes „Portret kobiety w ogniu” (Portrait de la jeune fille en feu) Céline Sciammy znajdą się w programie tegorocznej edycji MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Dzieło francuskiej twórczyni otworzy 19. odsłonę festiwalu.

Głównym bohaterem Bólu i blasku jest reżyser filmowy Salvador Mallo (nagrodzony w Cannes Antonio Banderas), pogrążony w kryzysie mistrz uwielbiany przez publiczność. Salvador zrywa kolejne więzi ze światem i zwraca się ku przeszłości: ku czasom dzieciństwa, ku pierwszej wielkiej miłości i momentowi, w którym kino stało się dla niego sensem życia. Pod wpływem tych refleksji, a także kilku przypadkowych spotkań z ważnymi dla niego osobami, Salvador podejmuje próbę powrotu do kręcenia filmów. Ból i blask, choć zaskakująco kameralny i wyciszony, jednocześnie zawiera w sobie wszystko to, za co kochamy Almodóvara. Hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca wrażliwością wizualną, zgrabnie łączy subtelność z ekscentrycznym poczuciem humoru i daje upust swej miłości do kina. Silnie rozwinięte wątki autotematyczne sprawiły, że dziennikarze w Cannes dostrzegli w Bólu i blasku wariację na temat nieśmiertelnego Osiem i pół Felliniego. Nowy film Almodovara powinien spodobać się także wszystkim tym, którzy kilka lat temu zakochali się w Wielkim pięknie Paola Sorrentina.

Wspaniały melodramat Céline Sciammy odziewa w kostium (rzecz dzieje się w Bretanii w 1760 roku) jak najbardziej współczesne pragnienia i emocje. Ich wyrazicielkami są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka, Heloiza (Adèle Haenel) oraz jej portrecistka – niezależna, wyemancypowana Marianna (Noemie Merlant). Intymna więź, jaka nieoczekiwanie rodzi się pomiędzy nimi, stanie się potężną siłą, zdolną przełamać niejedno tabu. Inspirowany malarstwem romantycznym, subtelny, ale przy tym ognisty film Sciammy to także pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący, wizualny manifest.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się od 25 lipca do 4 sierpnia 2019 roku. Więcej informacji na www.nowehoryzonty.pl. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza