piątek, 14 czerwca 2019

Polscy reżyserzy dokumentów są oburzeniGildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych jest oburzona i zaskoczona zawieszeniem Marty Dużbabel. W tym celu polscy dokumentaliści wystosowali specjalny list do Telewizji Polskiej.


O sprawie pisałem chwilę wcześniej. OTO LIST GILDII POLSKICH REŻYSERÓW DOKUMENTALNYCH

Jako członkowie Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych z wielkim zaskoczeniem odebraliśmy informację o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków służbowych Marty Dużbabel, Kierownika Działu Kreacji Dokumentu Telewizji Polskiej S.A.

Nie możemy uwierzyć, że Telewizja Polska, instytucja, która statutowo zajmuje się krzewieniem i promocją polskiej kultury w Polsce i na świecie, świadomie odsuwa ze swojego grona pracowników takiej klasy i doświadczenia jak p. Marta Dużbabel. Jest to osoba mająca ogromną wiedzę merytoryczną, ekonomiczną i artystyczną; prawdziwy ekspert nie tylko w dziedzinie filmu telewizyjnego, reportażu, ale przede wszystkim w dziedzinie filmu dokumentalnego.
Polski film dokumentalny jest oceniany niezwykle wysoko na całym świecie. O jego poziomie merytorycznym i artystycznym świadczą liczne główne nagrody na największych festiwalach filmowych w Europie i poza nią.
Jako reżyserzy dokumentaliści, jednomyślnie zauważamy, że w tej wyjątkowo dobrej kondycji polskiego dokumentu ma niemały udział praca i poświęcenie Marty Dużbabel, która od lat 20 całkowicie oddała się tej właśnie dziedzinie, w ramach swoich obowiązków w TVP S.A.

Z uporem i konsekwencją wytyczała nowe ścieżki, planując długofalowe strategie, nawiązując kontakty międzynarodowe, pomagając polskim produkcjom zdobywać międzynarodowych partnerów – agentów sprzedaży i koproducentów, rozwijając sieć działań promocyjnych i PR wokół filmu dokumentalnego, walcząc o obecność polskiego filmu dokumentalnego na najważniejszych wydarzeniach branżowych, a przede wszystkim podejmując decyzje o koprodukowaniu dzieł wartościowych, ponadczasowych, z których Telewizja Polska jest dumna i które będzie eksploatować jeszcze przez kolejne dekady.
To właśnie film dokumentalny prezentuje Polskę poza granicami naszego kraju, ale również pokazuje nieznane fragmenty polskiej rzeczywistości samym Polakom.
Do najważniejszych właśnie zasług p. Marty należy fakt, że pracując w Redakcji Dokumentu, a obecnie szefując Działowi Kreacji Dokumentu, nauczyła polskiego widza oglądać polski dokument. Świadczą o tym niezwykle wysokie wyniki oglądalności dla polskich tytułów, takich jak chociażby: „Portrety wojenne” „Dwa światy”, Maksimum przyjemności”, „Znaki”. Tytuły te zdobyły od 1,5 do ponad 2 milionów widzów telewizyjnych.

W swojej wieloletniej karierze Marta Dużbabel nadzorowała koprodukcję filmów, które zdobyły najważniejsze nagrody na festiwalach filmowych, żeby wymienić tylko kilka przykładów:
• 20 głównych nagród na festiwalach w Polsce i na świecie dla filmu „Over the limit” w reż. Marty Prus (na m.in.: Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "ZagrebDox", Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Flahertiana" Perm w Rosji, Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago, Budapest International Documentary Festival),
• 20 głównych nagród, w tym 9 na festiwalach w USA dla filmu „Dwa światy” w reż. Macieja Adamka (na m.in.: Rhode Island International Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych UNAFF w Palo Alto, Wales International Documentary Festival, Seul Guro International Kids Film Festival, Faito Doc Festival w Neapolu, International Disability Film Festival "Inclus" w Barcelonie, Crimean Open Documentary Films Festival "CrimeaDoc" na Ukrainie),
• 11 głównych nagród dla filmu „21xNowy Jork” w reż. Piotra Stasika,
• 10 nagród dla filmu „Łowcy miodu” w reż. Krystiana Matyska, w tym tzw.: „Zielony Oscar”.
• „Koniec świata” Moniki Pawluczuk i „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka trafiły na tzw. „długą listę oscarową”.

Marta Dużbabel (wraz z dyrektorem Krzysztofem Karwowskim – niestety również zawieszonym w pełnieniu obowiązków służbowych) walczyła o obecność Telewizji Polskiej i koprodukowanych przez nią filmów na najważniejszych filmowych wydarzeniach branżowych, warsztatach i targach. To dzięki jej inicjatywie i nawiązaniu współpracy z Krakowską Fundacją Filmową i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej udało się pierwszy raz zbudować platformę wspierającą dokumentalistów na etapie rozwoju i produkcji ich projektów – projekt Polish Docs PRO. Zorganizowane zostały liczne wydarzenia networkingowe, delegacje producentów i spotkania one-to-one, które na celu mają pomóc w znalezieniu międzynarodowych partnerów – koproducentów, agentów sprzedaży, czy festiwali. Dla przykładu:
• East Dok Platform w Pradze – gdzie z Krakowską Fundacją Filmową współorganizowała Polski Wieczór,
• Festiwal Filmowy w Cannes, gdzie prezentowała nowe projekty filmów „Syndrom zimowników” reż Piotr Jaworski oraz „Tu byłem -Tony Halik” w reż. Marcin Borchardt
• polskie stoisko na targach Sunny Side of the Doc oraz śniadanie dla producentów z Europy mające na celu przedstawienie im polskich projektów i możliwości koprodukcyjnych w Polsce, La Rochelle, Francja
• polskie stoisko na Sheffield Doc Fest w Wielkiej Brytanii,
• wydarzenia branżowe na Krakowskim Festiwalu Filmowym – impreza TVP, pokazy projektów i filmów w ramach Docs To Buy i Doc Lab Poland,
• współpraca z Krakowską Fundacją Filmową przy promocji polskiego dokumentu,
• obecność polskich projektów dokumentalnych na targach towarzyszących festiwalowi Berlinare.

My, reżyserzy i producenci filmów dokumentalnych realizowaliśmy i realizujemy nasze filmy w koprodukcji z Telewizją Polską, a osobą, z którą każdy z nas współpracował z ramienia TVP była właśnie p. Marta Dużbabel, o której wszyscy, jak jeden mąż, możemy wypowiedzieć się jedynie w superlatywach.
Jesteśmy oburzeni niesprawiedliwą i nieuzasadnioną decyzją o odsunięciu pani Marty Dużbabel od obowiązków służbowych. Wdrożyła ona szereg długofalowych, dalekosiężnych projektów dotyczących filmu dokumentalnego, które miała nadzieję sama pilotować i my również wspieramy ją w tych planach.
Mamy nadzieję, że to chwilowe nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione i nadal będziemy mogli współpracować z p. Martą Dużbabel.

Z poważaniem

Maria Zmarz-Koczanowicz
Marcel Lozinski
Hanna Polak
Paweł Łoziński
Kasia Trzaska
Mirosław Dembiński
Jacek Bławut
Wojciech Staroń
Tomasz Wolski
Agnieszka Zwiefka
Zuza Solakiewicz
Marta Prus
Maciej Adamek
Maciej Cuske
Anna Zamecka
Dorota Kędzierzawska
Michał Marczak
Piotr Stasik
Karolina Bielawska
Marcin Koszałka
Krystian Matysek
Edyta Wroblewska
Marcin Sauter
Lidia Duda
Eliza Kubarska
Jerzy Sladkowski
Slawomir Grünberg
Rafal Skalski
Elwira Niewiera
Bartek Konopka
Radka Franczak
Vita Maria Drygas

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza