piątek, 3 marca 2017

Archiwa TVP rekonstruowane cyfrowo za 81 mln zł.


Telewizja Polska uruchomiła projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP”. Wartość tego przedsięwzięcie to 81 mln złotych, a współfinansować go będzie Unia Europejska. Przez trzy lata zrekonstruowanych cyfrowo zostanie 800 archiwalnych filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali.

Celem digitalizacji jest m.in. upowszechnienie zbiorów programowych TVP nie tylko poprzez emisję w kanałach, ale także w internecie.

Pierwszymi tytułami objętymi projektem są seriale „Ekstradycja” i „Czterdziestolatek”. Kolejne to będą m.in. „Pogoda domu niechaj będzie z tobą…”, „Personel”, „Spokój”, „Pierwsza Miłość”, „Legenda”, „Próba ciśnienia”, „Krzysztof Penderecki”, „Noce i dnie”, „Do krwi ostatniej”, „Zmiennicy”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Królowa Bona”, „Polskie drogi”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Szaleństwo Majki Skowron”, „Na kłopoty Bednarski”, „Przygody Psa Cywila”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Życie na Gorąco”, „Nad Niemnem”, „Lalka”, „Pan Tadeusz”. Efekty pracy zespołu będzie można oglądać od 2018 roku. Zrekonstruowane w ramach projektu zbiory Telewizja Polska udostępni przez internet, w serwisie VOD, oraz na DVD i Blu-Ray. Ponadto materiały będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Archiwalne zasoby telewizyjne przechowywane są w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej, 836 tytułów zostanie zachowanych i udostępnionych w najwyższej jakości dźwięku i obrazu - 4K. Całkowitą wartość projektu oszacowano na 80 780 000 zł, w tym kwota dofinansowania z UE (w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020) wyniesie 59 891 045 zł.

Jak informuje TVP:

Projekt TVP to:
36 miesięcy pracy nad rekonstrukcją zasobów,
836 unikatowych tytułów,
całkowita wartość 80 780 000 zł, w tym kwota dofinansowania z UE 59 891 045 zł.
79 zatrudnionych do tego projektu specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu,
836 tytułów w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji,
152 400 GB danych,
675 godzin danych,
595 kilometrów taśm,
najbardziej innowacyjny sprzęt do digitalizacji
największa biblioteka cyfrowa w Polsce.

[na podstawie wirtualnemedia.pl]