środa, 29 marca 2017

Dokument o Beksińskich na otwarcie 57. KFF


Zapowiada się bardzo ciekawe otwarcie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie to otworzy 28 maja dokument “Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta. To będzie bardzo ciekawe i zapewne bardzo wartościowe powiązanie z filmem „Ostatnia rodzina”. Ceremonia otwarcia festiwalu i światowa premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się w kinie Kijów.Centrum. Ten dokument zapowiada się bardzo ciekawie, a będąc na festiwalu w Krakowie postaram się czym prędzej poinformować jak wyszedł.

Jak czytam w informacji nadesłanej.  “Beksińscy. Album wideofoniczny” to autentyczny, intymny zapis losów rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”.  “W Krakowie mamy słabość do filmów kierujących obiektyw kamery na rodzinę, bo w niej dochodzi do największej amplitudy napięć, często skumulowanych w jednym ujęciu. Zażyłe  relacje między filmowcem, a jego bliskimi pozwalają na większą szczerość. Te dokumenty  bywają najprawdziwsze z prawdziwych, bo nikt niczego nie odgrywa. A jeśli za kamerą stoi - jak tutaj - filmowiec amator, to nie może być także mowy o manipulacji z jego strony, bo final cut należeć będzie do innego artysty, który z niebywałego bogactwa materiału stworzy po latach swój własny film” - mówi dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

“Beksińscy. Album wideofoniczny” to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem. 

Sukcesy filmu “Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego oraz książki “Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania historią Beksińskich. Dokument Borchardta to oddanie głosu samym bohaterom, unikalna okazja do poznania Beksińskich poprzez autentyczne materiały, po raz pierwszy prezentowane w tak obszernej formie. Choć Beksiński filmował prozaiczne czynności i zdarzenia, z zarejestrowanych rozmów wyłania się nieoczywisty, daleki od uproszczeń portret rodziny, z wysuwającą się na pierwszy plan relacją dwóch trudnych charakterów: ojca i syna.

Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej, kina awangardowego, eksperymentalnego i współczesnej dokumentalistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących”.

Producentem filmu jest DAREK DIKTI Biuro Pomysłów przy wsparciu finansowym Polskiego  Instytutu Sztuki Filmowej, Gdyńskiego Funduszu Filmowego i Programu 2 Telewizji Polskiej.

57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2017 roku.