niedziela, 19 marca 2017

Polskie filmy na najważniejszym festiwalu animacji

Cipka
Polska kinematografia będzie mocno reprezentowana w trakcie tegorocznego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. To najważniejsze tego typu wydarzenie na świecie. Do udziału w festiwalu zakwalifikowanych zostało w sumie sześć filmów, z czego trzy krótkie produkcje pojawią się w konkursie, a trzy w sekcji prezentującej dokonania studentów.

W konkursie krótkometrażowych animacji pojawi się w sumie 87 filmów, a trzy z nich to produkcje właśnie z naszego kraju. O nagrody będą więc rywalizowały:

Kosmos”, reż. Daria Kopiec, prod. WJTeam - film animowany o gadającym ciele, które chce doświadczać obecności drugiego ciała.

„Sprawa Moczarskiego”, reż. Tomasz Siwiński, prod. Fumi Studio, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich – film pokazujący fragment losów Kazimierza Moczarskiego, kapitana Armii Krajowej, autora „Rozmów z katem”.

„Ucieczka”, reż. Jarosław Konopka, prod. Studio Filmowe Anima-Pol (Łódź) – film opowiada historię kobiety i dziecka – ocalonych przez pamięć. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się - ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły, z których uciekają resztki ludzkiej niepamięci.

W konkursie filmów studenckich zaprezentowanych zostanie 49 filmów, a naszą kinematografię reprezentują:

„Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi – nagradzana na licznych festiwalach animacja o młodej dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu, gdzie postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…

„O Matko!”, reż. Paulina Ziółkowska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi - historia chłopca, który chce dorosnąć. Obserwujemy wędrówkę Matki i Syna przez miasto. Napotykają oni na swojej drodze różne sytuacje, z którymi radzą sobie jak tylko potrafią. Syn broni Matkę, wspiera ją. Ta dba o niego, rozpieszcza i chroni. Widzimy to jako bezustanne zamiany: Syn staje się na chwilę dorosły, Matka na sekundę zamienia się w małą dziewczynkę lub zmęczoną staruszkę. Żyją w symbiozie...

„Wcielenie”, reż. Barbara Rupik, prod. Fumi Studio, Szkoła Filmowa w Łodzi – historia mężczyzny pozostawionego sam na sam z naturą, który balansuje na granicy życia i śmierci.

Festiwal Filmów Animowanych w Annecy odbędzie się w dniach 12-17 czerwca 2017 roku.

Więcej na www.annecy.org