środa, 15 marca 2017

Europa wspiera nowy film twórcy „Idy”


Euroimages, działający przy Radzie Europy fundusz filmowy wspierający kino europejskie, przyznał znaczące środki finansowe na nowe produkcje. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się projekty zdobywców Oscarów – Laszlo Nemesa („Syn Szawła”) i Pawła Pawlikowskiego („Ida”).

Jakiś czas temu „Ida” wywołała polityczną burzę w Polsce i ma dziś spore grono przeciwników, głównie po stronie prawicowych obserwatorów życia społecznego. Filmowi zarzucano mijanie się z prawdą historyczną, niedostateczne uwypuklenie udziału nazistów w zbrodniach na Żydach podczas II wojny światowej. Film zdobył Oscara, triumfował podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych, stał się najważniejszych polskim filmem ostatnich lat. Krytyka „Idy” nie zraziła Pawła Pawlikowskiego, który po kilku latach od realizacji swojego dzieła, przystąpił w Polsce do pracy nad kolejnym filmem.

Jego „Zimna wojna” to jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów, który już dziś cieszy się zainteresowaniem mediów na świecie, wróży mu się udział w najważniejszych festiwalach filmowych, jest w kręgu zainteresowania lokalnych dystrybutorów w wielu krajach, choć do kin trafi dopiero w 2018 roku. „Zimna wojna” zyskuje także poparcie międzynarodowych funduszy filmowych, czego dowodem wsparcie uzyskane w Euroimages.

To będzie wydarzenie kina europejskiego i mamy nadzieję, że światowego. „Zimna wojna” to znaczące międzynarodowe przedsięwzięcie filmowe. Film będzie polsko-francusko-brytyjską koprodukcją. Na budżet filmu złożą się: Polski Instytut Sztuki Filmowej, MK Productions, Opus Film, CNC – Aide aux Cinémas du Monde, Arte France Cinéma, Film4, British Film Institut wraz z National Lottery oraz Protagonist Pictures. Za produkcję odpowiadają Tanya Seghatchian (“My Summer of Love”) z Apocalypso Pictures i Ewa Puszczyńska z Opus Film.

Według dostępnych opisów ma być to „historia namiętnej miłości rozgrywającej się pomiędzy dwójką ludzi z różnych środowisk i o różnym temperamencie, którzy są bardzo niedopasowani, ale skazani na siebie”. Akcja filmu rozgrywała będzie się w latach 50. i 60. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Główne w nim role grają Tomasz Kot, Joanna Kulig, Agata Kulesza i Borys Szyc. Prace nad filmem trwają.

Euroimages działający przy Radzie Europy, podczas niedawnej sesji, przyznał w sumie 5,68 miliona euro na nowe europejskie filmy, w tym kilka koprodukcji w których bierze udział nasza kinematografia. Wśród wspartych projektów znalazły się m.in.: powstający w koprodukcji rosyjsko-fińsko-polskiej „Fatei And The Sea”, film który wyreżyseruje Alina Rudnitskaya; „Sunset”, który realizuje zdobywca Oscara za „Syna Szawła” Laszlo Nemes; francusko-polsko-grecko-południowoafrykańska koprodukcja „The Harvesters” w reżyserii Etienne Kallos oraz nowe filmy Alice Rohrwacher i Christiana Petzolda.