poniedziałek, 20 marca 2017

"Malowany ptak" w kinie. Będzie burza?


W koprodukcji Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski powstanie ekranizacja słynnej książki Jerzego Kosińskiego zatytułowanej „Malowany ptak”. W międzynarodowej obsadzie znajdą się m.in. Udo Kier, Harvey Keitel i Stellan Skarsgård, a towarzyszy im m.in. Lech Dyblik. Ciekawe jak przyjmą tę produkcję wszyscy ci, którzy protestowali przeciwko obrazowi Polski i Polaków w „Idzie”. Zanosi się na skandal, ale jest też szansa na znaczące filmowe wydarzenie kina europejskiego.

„Malowany ptak” wydany został w 1965 roku i opowiada historię małego żydowskiego chłopca błąkającego się po bezdrożach i prowincji naszego kraju podczas II wojny światowej. Obrazy, których jest świadkiem są wstrząsające i porażające swoją brutalnością i bezwzględnością. Kosiński w swojej głośnej i kontrowersyjnej powieści nie boi się ukazać mieszkańców wsi, jako ludzi okrutnych, których przepełnia skrajna przemoc o podłożu seksualnym. Czytelnik jest więc świadkiem gwałtów oraz porażających aktów seksualnych. Chłopiec wędruje od jednej do drugiej wsi próbując przetrwać w okrutnym świecie, jest prześladowany i torturowany, a opieką obdarzany jest bardzo rzadko. Jerzy Kosiński utrzymywał, że historia opisana w książce przytrafiła mu się naprawdę, ale według późniejszych dochodzeń okazało się, że to czysta fikcja. Zarzucano też pisarzowi, że nie jest autorem książki, że napisał ją inny, anonimowy autor.

Książka wywołała oczywiście spory skandal i zapewne jej filmowa wersja może się nie spodobać osobom, które nie przyjmują do wiadomości haniebnych praktyk Polaków podczas II wojny światowej. Skoro „Ida” budziła takie emocje, to co się wydarzy po premierze „Malowanego ptaka” i czy nie będzie problemu z jego dystrybucją w naszym kraju?

Producentem i reżyserem filmu jest czeski autor Václav Marhoul, dla którego będzie to trzeci reżyserski projekt w karierze. Ten twórca zasłynął z nakręconych wcześniej filmów „Smart Philip” (2003) i Tobruk (2008). „Malowany ptak” zapowiada się na projekt bardzo interesujący, ale też bardzo trudny do sfilmowania i do opowiedzenia. Czy rzeczywiście twórcy odważą się pokazać te wszystkie wstrząsające obrazy?

Bardzo ciekawie wygląda obsada filmu. Główną rolę zagra młodziutki, dziewięcioletni Petr Kotlár, ale obsada jest prawdziwie międzynarodowa. Naszą kinematografię reprezentuje Lech Dyblik, z Ukrainy pojawią się Nina Šunevič i Ala Sakalova, z Rosji zagra Aleksei Kravchenko a z Czech Petr Vaněk i Jitka Čvančarová. Największe emocje towarzyszą oczywiście zatrudnieniu gwiazd. Już wiadomo, że w obsadzie znajdą się giganci kina: znany z filmów Larsa von Triera i wielu hollywoodzkich produkcji niesamowity Udo Kier; klasyk amerykańskiego kina Harvey Keitel, którego wdzieliśmy m.in. u Martina Scorsese, ale też ostatnio w „Młodości” Paolo Sorrentino oraz Stellan Skarsgård znany m.in. z „Mamma Mia!”, filmów Marvela, „Piratów z Karaibów” i wielu innych produkcji europejskich i hollywoodzkich.

Václav Marhoul uzyskał zgodę na ekranizację książki w 2010 roku i przez trzy lata zajmował się pisaniem scenariusza na jej podstawie. Powstało w sumie 17 wersji tekstu, które pisane były we współpracy z ośmioma dramatopisarzami. Projekt otrzymał w 2013 roku w Cannes specjalne wyróżnienie w konkursie ScriptTeast.

Prace na planie zdjęciowym rozpoczynają się 23 marca, a zaplanowano w sumie 105 dni zdjęciowych, które podzielone zostały na sześć etapów. Na początku film kręcony będzie na Słowacji i w Czechach, a ostatni etap prac, które będą miały miejsce w czerwcu 2018 roku, odbędzie się w Polsce w Świebodzicach. Budżet filmu wynosi 5,8 milionów euro, a premiera planowana jest na maj 2019 roku, a więc najpewniej podczas festiwalu w Cannes. We wrześniu 2019 roku film trafi do czeskich i słowackich kin. Nie ma jeszcze informacji o planach dystrybucji w Polsce.

Wśród koproducentów filmu jest polska firma Film Produkcja, która ma na swoim koncie udział w realizacji takich przedsięwzięć, jak m.in.: „Jeż Jerzy”, „Chemia” i „Nieprawi”.
[dla film.wp.pl]