czwartek, 30 marca 2017

Zadebiutuj w polskim kinie przed czterdziestką


Zainicjowano działalność programu „60 minut”, w ramach którego powstawać będą godzinne filmy fabularne o tematyce współczesnej. Partnerem przedsięwzięcia jest Canal+, a pierwszy nabór potrwa do 30 czerwca 2017 roku.

To program skierowany nie tylko do absolwentów studiów filmowych i artystycznych, ale także do osób bez formalnego wykształcenia filmowego. Warunkiem jest granica wieku, która wynosi 40 lat (w dniu złożenia projektu na konkurs reżyser nie może mieć skończonych 40 lat). Każdy reżyser może tylko jeden raz zrealizować film w programie „60 minut”. Uczestnik składać może tylko jeden wniosek, w którym znajduje się przede wszystkim scenariusz planowanego filmu (można zgłosić scenariusz także innego autora) i może być to także adaptacja utworu literackiego. Warto wczytać się w regulamin, który załączam poniżej.

Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają premiery filmów w kinach, ale docelowo trafią one do telewizji. W Radzie Artystycznej znajdują się m.in. Agnieszka Smoczyńska i Jan Komasa i bardzo liczę na ich „filmową wrażliwość” w doborze projektów. Mam już po prostu dość smutnych filmów o Śląsku… niech pojawi się kino odważne, świeże, z oryginalnymi pomysłami, wychodzące poza dramat rodziny we wnętrzach.

Na realizację takich filmów nie trzeba milionów, bo warto pamiętać, że „Baby Bump” kosztował około 800 tysięcy złotych. Budżet jednego filmu w programie „60 minut” wynosić ma około 1 milion złotych brutto, ale nie jest wykluczona możliwość jego zwiększenia jeśli dojdzie na przykład do koprodukcji.

To zdecydowanie fajny sposób na start w polskim kinie, ale niestety planowana jest realizacja jedynie dwóch takich filmów w roku. Corocznie odbędą się dwie sesje, z tym, że w 2017 roku program ma charakter pilotażowy i sesja będzie jedna. Jeśli pomysł wypali i znajdą się na niego środki, organizator zapowiada jego kontynuację. Projekt organizuje i koordynuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich i jest finansowany przez nich, PISF oraz Canal+.

W oficjalnym komunikacie czytam:

Programem kierować będzie Rada Artystyczna, w skład której wchodzą reżyserzy Agnieszka Smoczyńska, Jan Komasa, Michał Rogalski, dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński oraz Alicja Gancarz - przedstawicielka Canal+ . Ideą projektu jest przyspieszenie kariery filmowej najzdolniejszych studentów i absolwentów szkół filmowych w Polsce. – mówi Jerzy Kapuściński.

Program skierowany jest do reżyserów, którzy nie ukończyli 40 lat. Zgodnie z regulaminem swoje scenariusze mogą składać absolwenci studiów reżyserskich i realizatorskich szkół filmowych lub artystycznych będący przed pełnometrażowym debiutem fabularnym lub twórcy, którzy nie mają formalnego wykształcenia filmowego, ale są reżyserami co najmniej dwóch krótkometrażowych filmów fabularnych i nie zrealizowali jeszcze pełnometrażowego debiutu. Mamy nadzieję, że projekt ten pomoże nam wyłowić nowe talenty młodego polskiego kina i wpłynie na rozwój języka oraz artystycznych form – dodaje dyrektor artystyczny Studia Munka.

Budżet każdego filmu w „60 Minutach” wynosić będzie około jednego miliona złotych brutto. Tytuły wyprodukowane w ramach programu będą emitowane w telewizji. Planowane są także ich premiery kinowe. Tegoroczna edycja ma charakter pilotażowy – jeśli format i założenia się sprawdzą, Studio Munka przewiduje kontynuację programu przez kolejne lata.

Do pobrania:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY