niedziela, 12 marca 2017

„Kong: Wyspa Czaszki” jeszcze nie jest dochodowy


[BOX OFFICE] 61 mln dolarów w USA, do tego 81,6 mln dolarów w innych krajach dało w sumie 142,6 mln dolarów wpływów w pierwszy weekend otwarcia filmu „Kong: Wyspa Czaszki” na całym świecie. Do tego filmowi towarzyszą bardzo dobre oceny.

Budżet filmu  „Kong: Wyspa Czaszki” szacowany jest na ponad 180 mln dolarów więc do osiągnięcia kasowego sukcesu jest jeszcze droga daleka. By „Kong…” okazał się inwestycją opłacalną na całym  świecie musi przynieść wpływy sięgające 500 mln dolarów. Na razie film pojawił się na 65 rynkach, ale nie w Chinach, gdzie trafi 24 marca i zapewne od tego wyniku zależeć będzie przyszłość serii. Co ciekawe w USA spodziewano się otwarcia na poziomie 50 mln dolarów, a wynik został poprawiony ku radości producentów.

Jednak do poprzedniego „Godzilli” droga daleka, bowiem film debiutował w 2014 na poziomie 93 mln dolarów i ostatecznie na świecie przyniósł 529 mln dolarów. Co ciekawe nowy film na wielu rynkach międzynarodowych osiągnął lepszy wynik i tak na przykład w Wielkiej Brytanii osiągnięcie zostało poprawione o 17 procent.  „Kong: Wyspa Czaszki” ma być kontynuacją większej serii i próbą wskrzeszenia słynnych potworów w kinie. Przed widzami za dwa lata druga część „Godzilli”, a rok później spotkanie King Konga z Godzillą.

W 2005 roku Peter Jackson nakręcił swojego wymarzonego „King Konga”, który kosztował 200 mln dolarów i przyniósł na starcie 50 mln dolarów. W sumie film przyniósł 550 mln dolarów, co nie zostało uznane za wielki sukces.

„Kong: Wyspa Czaszki” nie ma łatwej pozycji w kinach, bowiem konkuruje z „Loganem”, a za tydzień mierzyć będzie się z „Piękną i Bestią”. Na razie na drugim miejscu w USA znajduje się właśnie „Logan: Wolverine” z wpływami sięgającymi w ten weekend 37,8 mln dolarów, po niemal 60 procentowym spadku wpływów. W sumie w USA wpływy sięgnęły 152 mln dolarów, ale globalnie osiągnięcie „Logana” to 430 mln dolarów. Koszt filmu to 100 mln dolarów.

W tle pojedynku pomiędzy hollywoodzkimi gigantami wielkie osiągnięcie w amerykańskich kinach jest udziałem filmu „Uciekaj!”. Po trzech weekendach film ten ma na koncie 111 mln dolarów, traci niewielką liczbę widzów w kolejne dni (w weekend wpływy sięgnęły 21 mln dolarów), a kosztował skromne 4,5 mln dolarów. Imponujący sukces.

W czterech amerykańskich kinach zadebiutował film francuski „Personal Shopper” z udziałem Kristen Stewart. Wpływy to 92,5 tysięcy dolarów, co na ekran dało 23,1 tysięcy dolarów i jest to najlepszy wynik w box office w ten weekend.

„Moonlight” podczas 21 weekendu i dwa tygodnie po zdobyciu Oscara zarobił jeszcze 1 mln dolarów, ale traci już duże zainteresowanie widzów. W sumie wpływy sięgnęły 27 mln dolarów, przy budżecie 1,5 mln dolarów.