czwartek, 30 marca 2017

Batgirl powraca. Twórca „Avengers” przechodzi do DC


Filmowe uniwersum DC Comics zyskało znaczące wsparcie. Z Marvela przeszedł do nich Joss Whedon, twórca „Avengers”. DC powierzyło mu przeniesienie do kina samodzielnej historii Batgirl. Ryzykowny projekt, ryzykowna współpraca z trudnym partnerem.

Joss Whedon otrzymał sporą swobodę w przygotowaniu projektu. Twórca ten nie tylko film wyreżyseruje, ale też napisze jego scenariusz i zajmie się jego produkcją. Taka władza nad kształtem filmu to spore ryzyko, a Whedon znany jest z tego, że nie należy do łatwych współpracowników, o czym przekonali się m.in. szefowie Marvela podczas tworzenia sequela „Avengers”. W sumie jednak liczby przemawiają do wyobraźni. Obie części tej serii przyniosły 3 miliardy dolarów wpływów.

Studia Warner Bros. i DC Films podjęły jednak wyzwanie i zaryzykowały. Joss Whedon otrzymał pełnie władzy nad filmem „Batgirl”. Ta produkcja dołącza do filmowego uniwersum DC, w którym niedługo pojawią się „Wonder Woman”, „Liga Sprawiedliwości”, „Aquaman” i „Batman”. Czy wejście Whedona do DC oznacza jego większe zaangażowanie w produkcje filmów z tego komiksowego świata?

Batgirl pojawiła się w komiksach w 1967 roku. Była córką komisarza Jamesa Gordona i współpracowała z Batmanem oraz Robinem. W kinie pojawiła się już w kampowym serialu w latach 60., potem postać tę zagrała Alicia Silverstone w bardzo złym „Batman i Robin”, a niedawno Batgirl pojawiła się w animowanym „Lego Batman. Film”.