poniedziałek, 6 marca 2017

Spielberg, Hanks i Streep razem


Steven Spielberg wyreżyseruje film „The Post” poruszający temat słynnego wycieku dokumentów z Pentagonu, który w 1971 roku poruszył amerykańską opinię publiczną. Główne role zagrają Tom Hanks i Meryl Streep. Wygląda na to, że będzie to dla Spielberga film poprzedzający realizację piątej części „Indiany Jonesa”. I będzie to z pewnością duże wydarzenie w amerykańskim kinie.

Tom Hanks to dwukrotny zdobywca Oscara, Meryl Streep ma na koncie trzy Oscary, podobnie jak Steven Spielberg. Prawdziwie Oscarowe trio i bardzo ekscytujący projekt filmowy. Wszyscy oni skusili się na realizację filmu na podstawie debiutującej scenarzystki Liz Hannah.

Słynne „Pentagon Papers” to jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-politycznych lat 70-tych w USA. Ten skandal miał miejsce w 1971 roku, po tym jak wydawcy „The Washington Post” Ben Bradlee (Hanks) i Katharine Graham (Streep) zdecydowali się na publikacje tajnych dokumentów rządowych dostarczonych im przez analityka wojskowego Daniela Ellsberga. Znajdowały się w nich dowody na to, że administracja prezydenta Johnsona okłamała opinię publiczną i Kongres USA na temat zaangażowania militarnego w wojnę wietnamską, a administracja prezydenta Nixona zwiększyła w tajemnicy zaangażowanie USA w ten konflikt zbrojny. Przedstawiciele Nixona próbowali zablokować publikację tych dokumentów, a sprawa trafiła do Sądu Najwyższego i była jedną z najważniejszych spraw dotyczących wolnych mediów w USA. Ben Bradlee stał się niedługo potem jednym z ludzi, którzy doprowadzili do ujawnienia afery Watergate, a postać tę w filmie „Wszyscy ludzie prezydenta” sportretował Jason Robards.

Hanks i Spielberg współpracować razem będą już po raz piąty, a wcześniej nakręcili „Szeregowca Ryana”, „Złap mnie jeśli potrafisz”, „Terminal” i „Most szpiegów”. Streep nie wystąpiła jeszcze w filmie Spielberga, ale podkładała głos Błękitnej Wróżki w jego „A.I. Sztuczna Inteligencja”. „The Post” będzie wspólnym przedsięwzięciem 20th Century Fox i Amblin.

Projekt „The Post” ze względu na obecną sytuację polityczną otrzymał szybką drogę produkcji. Nie wiadomo też, jak ten film wpłynie na kolejne projekty Spielberga. W 2018 roku w kinach pojawi się „Ready Player One”, a na 19 lipca 2019 jest już zaplanowany „Indiana Jones 5”. Nie wiadomo co z projektem „The Kidnapping of Edgardo Mortara” z udziałem Mark Rylance i Oscar Isaac.