poniedziałek, 20 marca 2017

Orły 2017. „Wołyń” zdobył 9 nagród i wygrał!


Podczas 19. gali Orłów przyznawanych przez Polską Akademię Filmową „Wołyń” otrzymał aż 9 nagród. Dzieło Wojtka Smarzowskiego pokonało „Ostatnią rodzinę” (4 nagrody) i „Jestem mordercą” (2 nagrody).

Opowiadający o wydarzeniach na Wołyniu film Smarzowskiego otrzymał nagrody przyznane najlepszemu filmowi, za reżyserię, kostiumy, dźwięk, montaż, zdjęcia, muzykę, scenografię oraz od publiczności. W sumie to 9 nagród na 14 (a nawet 15) nominacji. Polska Akademia Filmowa wyraziła swoje uznanie filmowi, który pominięty został praktycznie na festiwalu w Gdyni, ale który w polskich kinach obejrzany został przez 1,4 milionów widzów. To trzeci w historii film Wojtka Smarzowskiego, który zdobył Orła w najważniejszej kategorii. W 2005 roku zwyciężyło "Wesele", a w 2012 roku wygrała "Róża".

„Ostatnia rodzina” przyniosła nagrody odtwórcom głównych ról Andrzejowi Sewerynowi i Aleksandrze Koniecznej oraz za scenariusz i w kategorii Odkrycie Roku dla Jana P. Matuszyński. „Jestem mordercą” doceniono za role drugoplanowe Agaty Kuleszy i Arkadiusza Jakubika. Odbierając swoją nagrodę Agata Kulesza oraz nominowane z nią w tej kategorii Izabela Kuna i Agata Buzek zwróciły uwagę na dzielące je różnice, ale podkreśliły, że zawsze zostaną przyjaciółkami. Arkadiusz Jakubik zadedykował nagrodę Zbigniewowi Marchwickiemu, synowi domniemanego Wampira z Bytomia, który od lat zabiega o oczyszczenie nazwiska ojca.

Autorka „Komunii” Anna Zamecka otrzymała nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Reżyserka zaplanowała o solidarność między kobietami. Wśród filmów europejskich zwyciężył „Syn Szawła”. Nagrodę za Osiągnięcia Życia odebrał Sylwester Chęciński. Goście Polskich Nagród Filmowych zaapelowali o uwolnienie Olega Sencowa.

A już tak "na marginesie". Kinga Preis wspominała o Wężach (Złotych :) wręczając jedną z nagród, a Canal+ (przynajmniej w UPC) zakończył retransmisję w momencie ogłaszania laureata w kategorii Najlepszy Film i jest to chyba spora żenada. W dodatku w telewizji nie było relacji na żywo, bowiem widzowie obejrzeli galę z godzinnym opóźnieniem. Odsyłam jeszcze czytelników do moich spekulacji na temat laureatów Orłów 2017. Oto jak typowałem >>>.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW ORŁÓW 2017

NAJLEPSZY FILM
"Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Wojciech Smarzowski, "Wołyń"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Aleksandra Konieczna, "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Andrzej Seweryn, "Ostatnia rodzina"

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA
Sylwester Chęciński

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska, "Wołyń"

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
"Belfer", reż. Łukasz Palkowski

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński jr, "Wołyń"

NAJLEPSZY MONTAŻ
Paweł Laskowski, "Wołyń"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, "Wołyń"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Robert Bolesto, "Ostatnia rodzina"

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
"Syn Szawła", reż. Laszlo Nemes

NAJLEPSZA MUZYKA
Mikołaj Trzaska, "Wołyń"

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
"Komunia", reż. Anna Zamecka

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
"Wołyń"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Marek Zawierucha, "Wołyń"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Arkadiusz Jakubik, "Jestem mordercą"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Agata Kulesza, "Jestem mordercą"

ODKRYCIE ROKU
Jan P. Matuszyński, Reżyseria - "Ostatnia rodzina"